ДОМА / Топ (page 556)

Топ

Прва специјализирана продавница за вина во Штип

Како земја на виното, Македонија е истовремено и многу стара и многу млада и има богата винска историја. За зголемување на промоцијата на македонското вино произведено од 81 винарија, како и за зголемување на туристичката понуда и отворање нови работни места Владата започна проект преку кој ќе субвенционира компаниите да ...

ПОВЕЌЕ

Металург-Брегалница 0:0

Без погодоци, со нерешен резултат заврши денешниот натпревар во дуелот помеѓу Металург-Скопје и фудбалскиот клуб Брегалница-Штип. По одличните два одиграни натпревари во минатите две кола, Брегалница освои +6 бода, но со денешниот резултат во гостувањето во Скопје, фудбалерите на Брегалница остварија само еден бод. Изедначена борба до самиот крај без ...

ПОВЕЌЕ

Вардар поразен, Киелце оди во полуфинале во Лигата на шампиони во ракомет

Ракометниот клуб Вардар загуби со 33 – 31 од Киелце во борба за влез во полифиналето во Лигата на шампионите во ракомет. Гол за гол, неизвесно до последната минута на натпреварот во дуелот помеѓу Вардар и Киелце во Полска. Жежок беше теренот денес во Полска на одличниот натпревар, но Вардар ...

ПОВЕЌЕ

Во населбата Дузлак пуштени во употреба две спортски игралишта

По повод денешниот празник во населбата Дузлак се пуштија во употреба два спортски објекти, односно новите игралишта за одбојка на песок и на цврста подлога. Жителите на оваа населба придонесуваат да се завршат проектите порано од предвиденото време, со што заслужуваат инвестиции. Ваквите инвестиции ќе продолжат и во иднина. Во ...

ПОВЕЌЕ

Уредување на двор на стамбена зграда од страна на станарите во населбата Сењак

Жителите на улицата ,,5-та партиска конференција” во населбата Сењак по нивна инијацитива го уредија дворот пред стамбените згради со подрашка на градоначалникот на Општина Штип прим. м-р Илчо Захариев и Јп ,, Исар’. Во склоп на уредувањето е изградена фонтана која ќе го украсува овој дел. Со овој гест станарите ...

ПОВЕЌЕ

Верниците денес го слават празникот Томина Недела

Денес е Томина Недела, првата недела после големиот христијански празник Велигден која се празнува во чест на светиот апостол Тома. Голем број верници го одбележаа овој ден со посета на манастирот ,, Св. Недела” во Штип, каде се одржа црковен народен собир со света литургија. Веднаш по светата литургија, по ...

ПОВЕЌЕ

Започна сеидбата на ориз

Убавото и сончево време земјоделците од кочанскиот регион го користат за подготовка на нивите за сеидба на оризовата култура. Подготвени за сеидба се полињата во Кочани и Оризари. Новинар: Ангела Димитрова

ПОВЕЌЕ

Учениците од Штип ќе се натпреваруваат во рецитирање

Во пресрет на одбележувањето на денот на смртта на најзначајниот штипски поет ,, Ацо Шопов” 24-ти Април, ,,Дом на млади” организира рецитаторски натпревар за ученици од осмо и деветто одделение и прва и втора година од средните училишта. Новинар: Билјана Постолова

ПОВЕЌЕ

Барселона е првиот полуфиналист во Лигата на Шампиони во Ракомет

Екипата на Барселона е првиот полуфиналист во ракометната Лига на шампиони во машка конкуренција.Каталонскиот тим за кој настапува Кирил Лазаров, капитенот на македонската ракометна репрезентација, убедливо го доби реванш дуелот од четвртфиналето против ППД Загреб. Очекувано уште во првото полувреме, со резултат од 23- 10, екипата на Барселона го надигра ...

ПОВЕЌЕ

Објавена 22-рата “бомба” на СДСМ

Денес во 12 часот напладне претставници на опозициската партија СДСМ поставија информативен штанд со цел граѓаните подобро да се запознаат за досега објавените “бомби”, но и покрај нивната цел, граѓаните не беа довоно заинтересирани со што посетеноста не беше голема. Во 14 часот во малата сала на Дом на културата ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups