ДОМА / Топ (page 4)

Топ

Организирано делување во заштитата од пожари во Кочани

Градоначалникот на општина Кочани Ратко Димитровски на заедничка средба со релевантни преставници од институциите задолжени за заштита од пожари, разговараше за организирано делување на сите релевантни фактори во општината за запштита од пожари. На средбата присуствуваа преставници од Шумското стопанство „Осогово“,  кочанската територијална противпожарна единица и од општината Кочани. -Состанокот ...

ПОВЕЌЕ

Пехчево одбројува ситно до фестивалот на дувачки оркестри

Печчево одбројува ситно до фестивалот на дувачки оркестри „Пехчево 2017“, фестивал кој се организира по повод патронот на градот „Павловден“. Општината и годинава направи организацијата на 7 издание на фестивалот да биде беспрекорна. Во соработка со ПС ОН Берово решен е проблемот околу потребните паркинг места, а сместени се и ...

ПОВЕЌЕ

Бројот на заболени од канцер во Косово зголемен за 35 отсто

Бројот на заболени од канцер во Косово,во првите шест месеци од годинава е повиок за 35 отсто,споредено со истиот период лани, јави дописникот на МИА. Раководството на Клинката за онкологија во Приштна ваквите бројки ги оцени како загрижувачки, додавајќи дека како резултат на растот на бројот на заболени имало недостиг ...

ПОВЕЌЕ

Силен дожд го погоди Париз

Париските власти синоќа беа принудени да затворат петнаесет метро станици во Париз, поради поплавите предизвикани од обилните дождови што го погодија главниот град на Франција. Двочасовното невреме, го погоди Париз доцна синоќа, а метро станиците повторно беа отворени рано утрово и сообраќајот се одвива нормално. Дождот продолжи да паѓа и ...

ПОВЕЌЕ

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи од ноќеска на полноќ бензините ќе продолжат да се продаваат по иста цена, а дизелот ќе поскапи за половина денар. Литар ЕУРОДИЗЕЛ БС 95 се продава за 60,5 денари, ЕУРОСУПЕР БС 98 за 62,5 денари по литар, а ЕУРОДЗИЗЕЛОТ изнесува 47 денари за еден ...

ПОВЕЌЕ

Стопанска комора ќе поднесе иницијатива за продажба на алкохол после 19, односно 21 часот

Стопанската комора на Македонија денеска ќе поднесе иницијатива до минисерството за економија за изменување на законот за трговија со која се предлага укинување на обврската за поседување лиценца за продажба на алкохолни пијалоци и отстранување на ограничувањето во однос на работното време во кое може да се врши продажба на ...

ПОВЕЌЕ

Поставен камен темелник на пречистителна станица за отпадни води во Кочани

Денеска во блиизна на Мојанци беше поставен камен темелник на пречистителната станица за третман на отпадни води. Проектот  чини над 21 милион швајцарски франци од кои поголем дел 92% се грант од Владата на Швајцарија, а останатите Владата на Република Македонија и  на општина Кочани и КЈП „Водовод“. На поставувањето ...

ПОВЕЌЕ

Црн викенд на истокот, шестмина загинати во три сообраќајни несреќи

Четири млади животи згаснаа вчера во две сообраќајни несреќи што се случија близу Кочани и Виница. Тројца млади страдаа во сообраќајна несреќа која се случи вчера во 2 часот на магистралниот пат Кочани-Штип, кај место викано „Чифлички бунар“ атар на с.Чифлик. Таму дошло до директен судар на автобус со штипски ...

ПОВЕЌЕ

Второ издание на Библио арт

Од денес во националната установа библиотека “Гоце Делчев” во Штип почнува бесплатната летна школа “Библио арт”. Ова е второ издание на летната школа, годинава се реализира со поддршка на Министерството за култура, вклучени се педесет кандидати за кои библиотеката и останатите општински институции подготвуваат богата агенда на настани и предавања. ...

ПОВЕЌЕ

УНИТ – стечајците наскоро ќе бидат згрижени

Здружението на стечајни работници УНИТ ги интанзивира активностите и очекуваат до септември да бидат решени нивните долгогодишни барања, а тоа е месечен паричен надомест до пензионирање или повторно вработување на сите стечајни работници од периодот на транзицијата, но и подоцна за оние кои останале без работа од акционерските друштва кои ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups