ДОМА / Топ (page 30)

Топ

„Исечоци од мојот живот“ ново прозно дело на штипјанката Добрила Јовева

Во библиотеката „Гоце Делчев“ во Штип денес беше промовирана четвртата по ред книга на познатата професорка по македонски јазик во штипската гимназија Добрила Јовева. Во најновото дело на авторката со наслов „Исечоци од мојот живот“ се содржани најубавите моменти поминати со своите внуци. Промотор на книгата беше професор доктор Марија ...

ПОВЕЌЕ

Државна стратегија за квалитетно земјоделско производство

Кочанскиот ориз е заштитен како бренд. И покрај тоа што сортата ориз “Сан Андреа” не е македонска, таа овде е одомакинета, но климатските промени ја наметнуваат потребата од воведување на нови сорти кај скоро сите житни, но и градинарски култури. Конкретно за оризот во кочанско, решението не е замена на ...

ПОВЕЌЕ

Јакнење на капацитетите за ЕУ

Општините од истокот имаат солиден капацитет за изработка на апликации за средства од претпристапните европски фондови. Искористената на средствата наменети за прекугранични проекти на Македонија со Бугарија е над 92 насто, многу повеќе од прекуграничните проекти со останатите соседи на Македонија. Најголем дел од проектите се однесуваат на решавање на ...

ПОВЕЌЕ

„За заедничка Македонија“ денеска поднесe иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Џафери

Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. – Иницијативата до Уставниот суд е само почеток. Има и други истанци до кои ќе се обратиме доколку Уставниот суд во ...

ПОВЕЌЕ

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. – Пречките за доделување мандат за состав на Влада на Република Македонија се отстранети. Денеска пристапуваме кон исполнување на член 84 алинеја 1 од Уставот на Република Македонија за ...

ПОВЕЌЕ

Заев: Во најкраток рок ќе се обидеме да составиме влада

Мандатарот за составување на новата влада Зоран Заев денеска по добивањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов изјави дека во најкраток можен рок, за десеттина или помалку дена, согласно Уставот, Деловникот и законите ќе се обиде да го состави владиниот кабинет. Најави дека веднаш по добивањето на мандатот ...

ПОВЕЌЕ

Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека ќе закаже седница за избор на влада откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави Предлог-програма и Предлог – состав на новата влада. Паралелно со оваа седница ќе се одржува и седница за измени на Изборниот законик односно за закажување термин за ...

ПОВЕЌЕ

,,Зоран Заев е првиот мандатар кој потпишува гаранции дека нема да ги наруши највисоките државни и национални интереси,ВМРО-ДПМНЕ будно ќе ја следи неговата работа “

Политичкиот отпор на ВМРО-ДПМНЕ и 80 дневните најмасовни протести на стотици илјади граѓани низ целата држава резултираа со неопходните гаранции дека нема да се наруши унитарниот карактер на мултиетничка Македонија, истакна на прес-конференција Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, по повод врачувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев од страна ...

ПОВЕЌЕ

Субвенциите можат да се исплаќаат, пресече Уставен суд

Долго очекуваните субвениции земјоделците конечно ќе ги добијат. Уставниот суд денеска пресече земјоделците ќе си го добијат заслуженото. Пречките се надминаа со донесувањето на конечната одлука со која се укинаа оспорените одредби од Изборниот законик и од Законот за спречување на корупцијата поради кои беше стопирана исплата на субвенциите. Финансиската ...

ПОВЕЌЕ

Италијанскиот амбасадор во посета на Штип

Амбасадорот на Италија во Македонија денес престојуваше во Штип. Се сретна со ректорот на УГД со кој разговараше за јакнење на соработката со италијанските универзитети. Досегашната соработка се цени како доста плодна, пред се во поглед на образованието, истражувањата и науката, но и во развојот на италијанската култура во Македонија. ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups