ДОМА / Топ (page 3)

Топ

Визер: Од 29 октомври нема веќе доплата за кабински багаж

Нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ денеска најави дека од 29 октомври годинава патниците повеќе нема да плаќаат дополнителен надомест за голем или мал рачен багаж во кабината на авионот на оваа авиокомпанија. – Патниците ќе имаат право да донесат еден дел од рачниот багаж кој ги исполнува димензиите од 55х40х23см. Оваа ...

ПОВЕЌЕ

Гудуриќ нов соиграч на Перо Антиќ

Српскиот кошаркар, Марко Гудуриќ, наскоро ќе биде промовиран како нов кошаркар на турскиот и европскиот шампион, Фенербахче. Сега веќе поранешниот член на Црвена Звезда пристигна во Истанбул, каде треба да ги изврши редовните медицински прегледи па потоа да потпише четиригодишен договор со турскиот гигант. Турските медиуми откриваат дека Фенер за ...

ПОВЕЌЕ

Би-Би-Си откри колку им плаќа на врвните водители на програмите

Би-Би-Си објави денеска за првпат список за највисокоплатените „ѕвезди“ што покажа значителна разлика во примањата што ги добиваат мажи и жени. Британскиот медиумски сервис соопшти дека водителот Крис Еванс е најплатен со примања од 2,2 милиона фунти за година. Две третини од најплатените во Би-Би-Си се мажи, а жена со ...

ПОВЕЌЕ

Лошото време е причина за падот на воениот авион во Мјанмар кога загинаа 122 лица

Лошото време е единствената причина за падот на воениот транспортен авион кој минатиот месец се урна во Мјанмар, во Андамско Море, во Југоисточна Азија, заедно со 122 патници и членови на екипажот, соопшти денеска во Јангун, специјалната државна комисија која го испитуваше инцидентот. Авионот полетал од градот Мјелк, на крајниот ...

ПОВЕЌЕ

Се асфалтираат улици во селата Градец и Пеклани

Општина Виница деновиве спроведе низа активности за реализација на дел од Програмата за уредување на градежно земјиште и патишта за 2017 г. После 3-4, па и 5 децении жителите на селата Пеклани и Градец конечно наместо по кал и земја ќе одат по асфалт. „ За оваа фаза, од 370 ...

ПОВЕЌЕ

Сузбивање на сивата економија и реформи на инспекциските служби бара ССК

Реформа на инспекциските служби, сузбивање на сивата економија и учество на деловната заедница во креирањето на економските политики, се трите клучни барања што Сојузот на стопанските комори (ССК) му ги испорача денеска на деловен појадок на владиниот економски тим предводен од премиерот Зоран Заев. ССК пред Владата претстави пакет од ...

ПОВЕЌЕ

По 26 – ти пат „ Денови на кочанскиот ориз “ во Кочани

Од 26 – ти септември до први октомври годинава во срцето на Кочани ќе се одржи по 26- ти пат културната манифестација „Денови на оризот“, значајна за градот Кочани, посветенa на кочанското „бело злато“, исполнета со низа свечености и празнувања.   Манифестацијата „Денови на оризот“  годинава,  како што кажа градоначалникот ...

ПОВЕЌЕ

Одложено уништувањето на бомбата во Штип

За денес најавеното уништување на бомбата во Штип, стара повеќе од 70 години и тешка над сто килограми е одложено. Дирекцијата за заштита и спасување и Министерството за одбрана ја разгледуваат опцијата, наместо уништување на бомбата на местото каде е најдена – во индустриската зона на Штип, истата да се ...

ПОВЕЌЕ

Доста ни е од празни ветувања – “5 до 12 ” на мирен протест во Скопје

Граѓанската иницијатива “5до 12” по четврти пат утре ќе го реализира мирниот протест со кампување во паркот “Жена борец” во Скопје. Повикуваат граѓаните, пред се жителите на Скопје да им дадат силна поддршка за време на нивниот престој таму, бидејќи од владата засега имаат само ветувања. Нам ни е преку ...

ПОВЕЌЕ

Пожарите во Хрватска и Црна Гора видливи од Вселената

Пожарите кои деновиве ги зафатија хрватското приморје и Црна Гора испуштат чад што може да се види и од Вселената, па така тие беа снимени и од НАСА. На фотографијата се гледаат три големи траги од чад и пепел како се движат на кон бреговите на Италија, но и црвените ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups