ДОМА / Топ (page 20)

Топ

ГРОМ: Народот нема да дозволи промена на името(видео)

Во пресрет на утрешната посета на атина на министерот за надворешни работи Никола Димитров од партијата ГРОМ порачувааат Владата да не помислува да го промени името на државата во замена за членство во НАТО. Сподели:

ПОВЕЌЕ

Димитров утре на целодневни средби во Атина – и со власта и со опозицијата

Набиена агенда ќе има утре шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на неговата прва посета во Атина како министер за надворешни. Димитров ќе оставри средби со неговиот грчки колега Никос Коѕиас, со кого ќе имаат тет-а-тет средба и пленарен состанок, но и заеднички ручек, потоа ќе се сретне со грчкиот ...

ПОВЕЌЕ

Тагесцајтунг: Македонија веројатно ќе се преименува

Владата на Република Македонија која што се наоѓа на југоистокот на Европа изгледа е подготвена да го реши спорот за името кој се влече 20 години, пишува германскиот весник „Тагесцајтунг“ во своето денешно онлајн издание. Според весникот суштината на спорот е дали Македонија може да се нарекува себе си Македонија. ...

ПОВЕЌЕ

ВМРО-ДПМНЕ бара санација на фасадата на Министерството за култура

ВМРО-ДПМНЕ бара од министерот за култура Роберт Алаѓозовски да соопшти дали и кога ќе преземе мерки за санација на објектот во кој е сместено Министерството за култура. Пратеникот Крсте Јовановски го обвини за негрижа кон културното наследство зашто изјавил дека нема да се санира фасадата на Министерството на кое стојат ...

ПОВЕЌЕ

Советот на обвинители позитивно се изјасни за разрешување на Зврлевски

Советот на јавни обвинители со мнозинство гласови го прифати барањето на владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот Петар Аневски потврди дека позитивното мислење ќе го испратат до владата од каде пак заедно со иницијативата за разрешување на Зврлевски ќе оди во собраниска процедура. Аневски и денеска ...

ПОВЕЌЕ

Романија забрани користење на диви животни во циркус

Романија денеска стана 25. земја во Европа што забранува користење на диви животни во циркус, пишува весникот „Евениментул зилеј“. Весникот забележува дека по речиси шест децении, откако постои романскиот циркус, претставите во кои тигри, лавови, слонови и други диви животни се принудувани да изведуваат акробации пред публиката, остануваат во историјата. ...

ПОВЕЌЕ

ДРАМА ВО МИНХЕН: Украл пиштол на полицајка и тешко ја ранил, а потоа почнал да пука во луѓето

Најмалку четири лица се повредени во пукање во подземна железничка станица во предградје на Минхен. Полицијата е на лице место и ја обезбедува областа која е евакуирана. Баварското радио ги пренесе зборовите на полицијата, која навела дека најверојатно не станува збор за тероризам. Тој пукал на жена полицајка во текот ...

ПОВЕЌЕ

Хуманитарна модна ревија за помош на Методи Митев од Кочани

Методи Митев од Кочани и понатаму продолжува со собирањето средства што му се потребни за операцијата во Кина за да може повторно да застане  на нозе. Сега стопанствениците од Кочани му излегоа во пресрет и за него организираат хуманитарна модна ревија преку која ќе можат да донираат пари за негова ...

ПОВЕЌЕ

Кик боксерите од штипскиот клуб Гладијатор освоија 7 медали на Државното првенство во Скопје

Членовите на Кик бокс клубот „Гладијатор“ од Штип постигнаа одлични резултати на Државното првенство што се одржа во Скопје. На првенството 7 натпреварувачи освоија медалји и тоа 4 златни, 2 сребрени и еден бронзен медал. Златни медалји освоија Јована Арсова во дисциплината Кик лајт – 55 кг., потоа Славче Арсов ...

ПОВЕЌЕ

Граѓаните имаат уште 6 месеци да достават елаборат за легализација на дивоградбите

Со новото продолжување на рокот сите граѓаните кои доставиле барања за легализација на дивоградбите до 31 март 2016, елаборатите треба да ги достават до крајот на оваа година. Остануваат уште шест месеци, а воедно тоа е и последна шанса на граѓаните да бидат чисти пред законот и да добијат имотен ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups