ДОМА / Топ (page 2)

Топ

Општина Делчево најавува решавање на архитектонските бариери за лицата со попреченост

Соочени со бариерата како да стигнат до внатрешноста на општинската зграда денес од кабинетот на делчевскиот градоначалник лицата со посебни потреби добија ветување дека овој горлив проблем во скоро време ќе биде решен. Разговарајки за ваквите и слични проблеми на оваа категорија граѓани денес во просториите на локалната самоуправа градоначалникот ...

ПОВЕЌЕ

275.000 денари за СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за учество на локалните избори во Делчево

Општинската организација на СДСМ и коалицијата од победата на локалните избори во Делчево како надоместок за изборни трошоци ќе инкасира 153.255 денари. 5117 гласови кои ги доби СДСМ за членови на Совет на оваа партија и донесоа 76.755 денари додека 76.500 денари за освоените 5100 гласа ќе добие делчевскиот градоначалник ...

ПОВЕЌЕ

Во Делчево одржана работилница по повод 1 Декември – Светски ден за борба против сидата

Која е разликата помеѓу хив вирусот и сидата, како се шири и кои се начините за нејзино спречување беше една од главните теми на разговор на одржаната работилница која по повод 1 Декември, Светскиот ден за борба против сидата се одржа во ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево. -Учениците покажаа голем ...

ПОВЕЌЕ

ЖРК Делчево го освои роденденскиот пехар во Гази Баба

Женската екипа на РК Делчево уште еднаш потврди дека ракометот е спорт број 1 во Делчево. Ова го докажа со освојувањето на првото место на силниот ракометен турнир кој се одржа по повод роденденот на скопската општина Гази Баба. На турнирот учествуваа ракометарки родени генерациски 2003 година и помали, категорија ...

ПОВЕЌЕ

Општина Делчево вети повеќе пари за граѓанските здруженија

На заедничка средба со невладиниот сектор делчевскиот градоначалник Горан Трајковски вети зголемување на средствата за граѓанските здруженија кои функционираат на подрачјето на општина Делчево. Состанокот се одржа како дел од редовната комуникација на градоначалникот со претставници на невладиниот сектор, а во насока на креирање на буџетот на општина Делчево за ...

ПОВЕЌЕ

Ентузијасти од Делчево дел од учесниците на трката „Course de l’Escalade“ во Женева

Група ентузијасти од Делчево ќе учествуваат на популарната трка „Course de l’Escalade“ во Женева, Швајцарија, настан кој секоја година се одржува првата сабота во месец декември. Организацијата е на Здружението „Драм-ас“ од Делчево и Асоцијацијата на македонски иселеници „Рефрама“. -Годинава учество ќе земат 5 припаднички на понежниот пол, три како ...

ПОВЕЌЕ

Репортажа: „Копачка“ – 3 години на листата на УНЕСКО

Во неколку минутното видео погледнете ги активностите на ЗФГ „Копачка“ С.Драмче, Делчево кои ги реализираше по повод 3 годишнината од влегувањето на еден од најпознатите пијанечки брендови орото „Копачка“ од с.Драмче на репрезентативната листа на УНЕСКО како нематеријално светско културно наследство.

ПОВЕЌЕ

Планинарски марш за промоција на колибарството

Промоција на колибарството како појава која била најизразена во Малешевијата беше една од главните цели на последно одржаниот планинарски марш во организација на ПСД „Голак“ Делчево. На планинарскиот марш учествувале околу 20 планинари од Делчево, планинари членови на ПСД „Осогово“ од Кочани како и планинари од Берово кои како членови ...

ПОВЕЌЕ

Шехтански ја започна Трајковски ја асфалтираше, улицата Светозар Марковиќ доби нов лик

Делчевските пазарџии утрово ги дочека радосна вест, асфалтирана е улицата Светозар Марковиќ, улица која започна да се реконструира во мандатот на претходниот градоначалник Дарко Шехтански, а се асфалтираше во времето на актуелниот градоначалник Горан Трајковски. Асфалтирањето на оваа фрекфентна улица се реализира како дел од проектот за општински и рурални ...

ПОВЕЌЕ

Локалната самоуправа во Каменица започнува активна комуникација со граѓаните

Преку анкети во кои граѓаните активно ќе можат да се вклучат во донесувањето одлуки единицата на локалната самоуправа во Македонска Каменица започнуваа со процесот на градење транспарентна општина. Првата анкета која ќе биде објавена на општинскиот сајт има за цел граѓаните самостојно да одлучат каква прослава ќе имаат за дочекот ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups