ДОМА / Топ (page 10)

Топ

Општина Пробиштип со полн интензитет работи на предвидените инфраструктурни зафати

Општина Пробиштип со полн интензитет работи на предвидените инфраструктурни зафати. 1700 метри асфалт се поставуваат во селото Пробиштип, нема да бидат изоставени ниту улиците во Златово, а со изградба на улиците ,,Златко Баев” и ,,Гоце Делчев” комплетно ќе се реализира проектот. Општина Пробиштип почна инвестира и во уличното осветлување, кое ...

ПОВЕЌЕ

Утре муслиманите слават Рамазан Бајрам

Утре муслиманите го слават рамазан бајрам, еден од најголемите муслимански празници посветен на откривањето на светата книга Куран на Архангелот Гаврил, кој потоа му ја пренел на пророкот Мухамед. Пред утрешниот празник муслиманските верници го практикуваат месецот на рамазан , месец на пост, молитва, солидарност и милосрдие. Постот се практикува ...

ПОВЕЌЕ

Бесплатна правна помош побарале 260 граѓани од источниот регион

Преку проектот „Пристап до правда“ над 1300 граѓани во земјава за година и пол побарале бесплатна правна помош. Од нив само на 57 граѓани успеале да добијат адвокат кој бесплатно ќе ги застапува во судски и управни постапки. Најчесто граѓаните од истокот бараат бесплатна правна помош за семејно насилство, но ...

ПОВЕЌЕ

Библиографија за проф. д-р Методи Чепреганов

НУ-УБ „Гоце Делчев“ Штип  ја промовираше Персоналната библиографија на професор доктор Методи Чепреганов. Библиографијата во издание на штипската библиотека е големо признание за мене како штипјанец, изјави др. Чепреганов на денешната промоција. Во персоналната библиографија за д-р Чепреганов која ја уредија Жаклина Петрушева, Ирена Јорданова и Драган Ѓорѓиев од штипската ...

ПОВЕЌЕ

Граѓанските здруженија бараат продолжување на проектите и програмите за превенција на здравјето

Здружението на граѓани ХОПС, за континуирана финансиска поддршка на програмите за намалување на штетите од употреба на дроги денеска ја промовираше кампањата „Со клучни одлуки до здрава заедница“. Целта е да се повикаат носителите на одлуките за продолжување на проектите и програмите кои работат на превенција и унапредување на јавното ...

ПОВЕЌЕ

Владата го прекина рекламирањето на Си-ен-ен и Би-би-си

Владата нема повеќе рекламни кампањи на светските телевизии. Премиерот Зоран Заев денеска од собраниската говорница информираше дека кампањите се прекинати и дека веќе се заштедени 10 милиони евра. „Заштедите во државната каса почнаа. Веќе се заштедени 10 милиони евра, ги прекинавме кампањите на Си-ен-ен и Би-би-си, ги прекинавме договорите со странските ...

ПОВЕЌЕ

Џамбаски: Македонскиот национализам е фалсификувана српска конструкција/Видео

Нова провокација доаѓа од бугарскиот пратеник во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски, во која тврди дека Македонија е фалсификувана српска конструкција, а македонско малцинство во Бугарија не постои воопшто. „За македонскиот национализам, релевантната причина која се вади за него обично е смешно да се анализира. Се работи за една фалисификувана српска конструкција измислена од ...

ПОВЕЌЕ

Соопштена листата на новите заменици министри

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на петтата седница ја почна расправата за избор на заменици министри во Владата.Премиерот Зоран Заев на почетокот пред пратениците ја соопшти листата со кандидати за заменици министри, посочувајќи оти станува збор за истакнати личности, професионалци и политичари. Заев рече дека имал разбирање за неколкудневното ...

ПОВЕЌЕ

Небезбедни патишта или алармантно непочитување на сообраќајните прописи?!

За 120 % е зголемен бројот на сообраќајки во виничко, во однос на истиот период лани. Алармантна е состојбата со кршењето на сообраќајните правила и прописи. Едно загинато лице , возач на трактор, 3 лица со потешки телесни повреди, со вкупна  материјална штета од 240 000 денари е сообраќајниот биланс ...

ПОВЕЌЕ

Штета од 120 милиони долари предизвикале шумските пожари во Делчево и Македонска Каменица

Вкупно 120 милиони денари е штетата предизвикана од шумските пожари во Делчево и Македонска Каменица последниве година и половина, беше речено на денешниот работен состанок за превенција и заштита од пожари што ги организираа Дирекцијата за заштита и спасување и Центарот за управување со кризи во Делчево. Според анализите, регистрирани ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups