ДОМА / Технологија / Мобилни

Мобилни

Token – Биометриски прстен кој ќе олесни вашиот живот

Token е биометриски паметен прстен е гаџет, производ на компанијата Tokenize со кој слободно може да одите на пливање, со негова помош можете да плаќате јавен превоз како со картичка, да отклучувате врати, да го стартувате автомобилот, да се логирате на компјутер и слично. Иако многу работи денес може да ...

ПОВЕЌЕ

Galaxy Note 8 доаѓа со поголем Infinity Display и скенер за отпечатоци

Заштитните маски кои се појавија за Galaxy Note 8 го покажуваат изгледот на уредот и интересните промени со кои доаѓа..   MobileFun пред некој ден ја започна претпродажбата на маски за Galaxy Note 8. Бидејќи големите произведувачи и продавници први добиваат поглед кон изгледот на новите уреди, со цел да ...

ПОВЕЌЕ

Погледнете го првото промо видео за Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus

Сеуште се средуваат впечатоците од вчерашната одлична презентација на Samsung Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus со сите нивни новитети кои се чини дека ќе бидат доволни за овие смартфони да бидат вистински хит на пазарот иако можеби не се исполнија сите луди претпоставки и шпекулации. Сепак, додека чекаме до официјалниот ...

ПОВЕЌЕ

10 години од презентирањето на првиот Ајфон

На денешен ден, пред точно десет години, Стив Џобс, во Сан Франциско, го претстави тогашниот најреволуционерен мобилен телефон, а денес еден од најпродаваните брендови на мобилни телефони – Ајфонот. Првата генерација на Ајфон беше презентирана пред точно 10 години. Од тогаш, па до денес, истиот прерасна во еден од најомилените мобилни ...

ПОВЕЌЕ

Huawei го претстави смартфонот Enjoy 6s

Компанијата „Huawei“ го збогати своето портфолио на евтини смартфони, откако во Кина го претстави моделот „Enjoy 6S“. Телефонот може да се пофали со метално куќиште, скенер за отпечатоци на задниот капак и три бои – златна, сребрена и бела боја. „Huawei Enjoy 6S“ е потенок од „Huawei Enjoy 6“ – ...

ПОВЕЌЕ

Со оваа нова технологија ќе ги полниме телефоните за неколку секунди

Истражувачите откриле нов начин за создавање на суперкондензатори – технологија што ќе ги замени батериите во телефоните и ќе ги полни за само неколк  секунди. Суперкондензаторите наеднаш ослободуваат големо количество енергија и имаат огромен потенцијал кога се работи за напојување на нашата технологија. Проблемот е што не можат да складираат ...

ПОВЕЌЕ

ДОАЃА ЛИ КРАЈОТ НА ПАМЕТНИТЕ ТЕЛЕФОНИ КАКВИ ШТО ГИ ЗНАЕМЕ ДЕНЕС?

Според најавите на компаниите кои произведуваат телефони се чини дека ќе дојде крајот на  стандардните паметни телефони, какви што ги знаеме веќе со години. Mi Mix е концепт на Xiaomi со 6,4 инчен екран, чие покривање на предната површина е 91,3 %. Слични вакви концепти сме виделе многу, но не ...

ПОВЕЌЕ

Samsung Galaxy S8 ќе има 4K дисплеј, супер моќна графика и камера со 30 мегапиксели?

Онаму каде iPhone дефинитивно заостанува зад својот најголем конкурент е во квалитетот на дисплеите – Galaxy серијата има подлабоки бои и многу, многу поостар екран. Со новата S8-ка, Samsung најверојатно ќе направи уште еден голем чекор пред Apple со лансирањето на првиот смартфон со 4K дисплеј во својата понуда. Многумина ...

ПОВЕЌЕ

Крај на кршењето на смартфоните при пад(Видео)

Повеќе нема да ви се крши телефонот од каде и да ви падне. Новата генерација на заштитно стакло за телефони и таблет компјутери од Corning, Gorilla Glass ќе може да го заштити телефонот и од падови од 1,6 метри во 80 отсто од случаите. Демонстрацијата за новинарите беше пад на ...

ПОВЕЌЕ

Наскоро доаѓа Galaxy S7 Active!

По официјалната презентација на Galaxy S7 минатиот месец на MWC 2016, светот полуде по новиот модел. Но, дали покрај Edge верзијата, ќе видиме и други варијанти? Пред две години, Galaxy S5 доби огромен број на модели – S5 mini, Sport, Plus и Active. Ланскиот Galaxy S6 не го доживеа истото (доби ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups