ДОМА / Технологија / Компјутери

Компјутери

Колку често треба да се гасат компјутерите?

Многу луѓе ги оставаат компјутерите вклучени по цела ноќ, а некои од нив тоа го прават намерно, бидејќи сметаат дека постојаното вклучување и гасење може да предизвика проблеми. „Зависи како го користите. Ако го користите повеќе пати во денот, подобро е да остане уклучен, но ако го користите само еден ...

ПОВЕЌЕ

На Windows 10 ќе има можност да се работи и со програми наменети за Linux

Оние кои исклучиво работат и програмираат во Linux, наскоро тоа ќе можаат да го прават и во Windows 10, истакнуваат од комапнијата во обид да ја привлечат оваа категорија на корисници. Ова е прилично голема вест за дивелоперите, особено оние кои често користат компјутер со два оперативни системи – Linux ...

ПОВЕЌЕ

Новите графички картички од Nvidia пристигнаа и на лаптоп

Nvidia најави дека новите GTX 1060, 1070 и 1080 ќе ги заменат 970M, 980M и 980. Новите графички не само што се подобри туку и лаптопите ќе бидат поевтини. Центата на лаптоп кој ќе биде VR-ready, сега ќе падне на 1.400 долари, јави Tomshardware. Со новите графички картички Nvidia ја ...

ПОВЕЌЕ

Македонецот Мартин Саздов стана вицешампион на интернационалниот турнир Дота 2 и освои 3,4 милиони долари

Мартин Саздов македонски гејмер од Свети Николе и неговиот тим  синоќа во Сиетл, САД, го освоија второто место на интернационалниот турнир Дота 2. Наградата за второто место изнесува 3,4 милиони долари.На турнирот првото место го освои тимот од Кина. Турнирот се одржува по трет пат во Сиетл, а учествуваа најдобрите тимови ...

ПОВЕЌЕ

Nvidia претстави графичка картичка со 24GB RАМ и цена од 5.000 долари

Nvidia Quadro M6000 е нова графичка карта која доаѓа со 24 GB меморија што е нечуено до сега. Сепак, пред да се затрчате кон продавнициа, новата картичка е наменета за гејминг фанатиците кои можат да одделат 5.000 долари за неа. Претходната серија на професионални графички картички доаѓаше со половина од ...

ПОВЕЌЕ

Dell ги претстави новите XPS лаптопи

Веднаш по претставувањето на новите уреди на Microsoft, на ред се и другите производители на хардвер за Windows 10. Dell штотуку ја освежи успешната XPS понуда од високата класа, со нови XPS 12 и XPS 15, како и подобрен XPS 13. Сите лаптопи доаѓаат со новата генерација на Intel Skylake ...

ПОВЕЌЕ

Samsung го објави најголемиот SSD диск со капацитет од 16 TB!

SSD дисковите полека но сигурно се шират на пазарот, пред се благодарение на многу подобрите перформанси во однос на HDD дисковите. Сепак, и покрај тоа што се побрзи, SSD се уште заостануваат во капацитетот. Се досега, со лансирањето на новиот SSD диск на Samsung, кој има 16 TB во тело ...

ПОВЕЌЕ

Генералниот директор на Твитер си поднесе оставка

Генералниот директор на компанијата Твитер, Дик Костоло поднел отказ, а на чело на компанијата од 1 јули привремено ќе го замени Џек Дорси, еден од основачите на компанијата. Причината поради која Костоло си поднел оставка е тоа што веќе подолго време бил критикуван од страна на инвеститорите кои биле незадоволни ...

ПОВЕЌЕ

Неколку начини да го направите вашиот компјутер побрз

Не сте задоволни од брзината со која што работи вашиот компјутер? Не е потребно да го замените,  можете само да го направите побрз. The Telegraph нуди девет совети како да го постигнеме тоа. 1. Избришете ги некористените програми Новите компјутери обично се продаваат со неколку претходно инсталирани програми, од кои ...

ПОВЕЌЕ

Lenovo претстави три нови лаптопи од 250 долари

Кинескиот производител денес е еден од најголемите производители на лаптопи во светот и е присутен во сите класи, од најевтините до најскапите. Новите три модели на Lenovo ги зафаќаат и двете категории, со најниска цена од 250 долари за моделот IdeaPad 100. Изработен целосно од пластика, со дизајн кој нема ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups