ДОМА / Технологија / Интернет

Интернет

Постигнати рекордни брзини на пренос на податоци преку едно оптичко влакно

Светот е постојано во трка за да направи нештата да се поголеми, побрзи, поефикасни. Така и во делот на оптичките комуникациски системи. Овој месец, група на научници од University College London успеаа да ја пробијат границата за максимален проток по едно оптичко влакно од 1Tb/s, притоа постигнувајќи проток од 1.125Tb/s ...

ПОВЕЌЕ

Wi-Fi e минато – пристигнува сто пати побрзиот Li-Fi

Во иднина дефинитивно ќе слушнеме многу повеќе за Li-Fi технологијата на безичен пренос на податоци со огромна брзина и тоа користеќи видлива светлоска комуникација (VLC). Научниците ја тестирале оваа технологија и успеале да остварат брзина од 224 гигабити по секунда, а потенцира дека оваа технологија ќе го промени се она ...

ПОВЕЌЕ

Фејсбук го промени звукот на чатот

Од време на време Фејсбук прави промени на своите страници. Овој пат се работи за звукот кој ги слушате кога некој ќе ви прати порака преку чатот. Новиот звук не е толку нападен како претходниот бидејќи тоновите се помирни. Покрај ова, чатот доживеа уште една промена. Сега на пријателите можете ...

ПОВЕЌЕ

Профилните фотографии на ФејсБук ќе оживеат

Сериозни промени во дизајнот на потрошувачките профили ќе создадат ново лице на Facebook. Меѓу најновите опции ќе биде и “раздвижувањето” на профилната слика. Истата ќе може да поддржува и звук, кој ќе се активира само при кликање на профилната слика. Новата функционалност веќе стапи во сила кај некои корисници кои ...

ПОВЕЌЕ

Гугл го честита денот на независноста на Македонија!

Гугл го честита денот на независноста со промена на своето лого во црвено-жолто во чест на Македонија! Честит Празник !

ПОВЕЌЕ

Апликација за преведување на Google што мора да ја имате

Google дизајнираше апликација за преведување, многу слична на Google Translate, со тоа што преведува визуелни слики од текст.Сé што треба е да ја насочите камерата на телефонот кон површината на која е испишан текстот, а апликацијата ќе го преведе на саканиот јазик, во реално време. Апликацијата можете да ја симнете и користете  ...

ПОВЕЌЕ

Нов систем ќе овозможи полнење на телефоните преку Wi-Fi

Во поново време, одредени телефони, како Samsung Galaxy S6 доаѓаат со опција за „безжично полнење“, што и не е така сјајно – сепак морате да го оставите телефонот на еден вид на специјална подлога. Од друга страна, полнење преку Wi-Fi? Звучи фантастично! Новиот систем дизајниран од научниците од универзитетот во ...

ПОВЕЌЕ

Генералниот директор на Твитер си поднесе оставка

Генералниот директор на компанијата Твитер, Дик Костоло поднел отказ, а на чело на компанијата од 1 јули привремено ќе го замени Џек Дорси, еден од основачите на компанијата. Причината поради која Костоло си поднел оставка е тоа што веќе подолго време бил критикуван од страна на инвеститорите кои биле незадоволни ...

ПОВЕЌЕ

YouTube ќе почне да емитува серии и филмови

Платформата за споделување на видео содржини „ЈуТјуб“ почнува со емитување на серии и филмови. Компанијата под покровителство на познатиот веб пребарувач „Гугл“ потпиша договор со „Awesomeness TV“, кога во 2013 година го претстави „Дримворкс“ и најави во следните две години да почне со емитување на филмови. „ЈуТјуб“ планира да емитува ...

ПОВЕЌЕ

Од денеска се менува Фејсбук-Еве ги новостите

Фејсбук денеска ја претстави новата опција. Станува збор за т.н. функција Instant Articles кој на корисниците ќе им понуди ексклузивни приказни на бројни светски медиумски куќи како New York Times, BuzzFeed, National Geographic и NBC News. Содржината која обично се појавува на страниците на овие медиуми сега директно ќе се ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups