ДОМА / Технологија / Автомобили

Автомобили

Tesla сака да ги надмине BMW и Mercedes

Пред една година генералниот директор на Tesla, Илон Маск, го претстави најважниот модел на компанијата. Тоа е седанот Model 3, чии цени во САД стартуваат од 35.000 долари. Целта на моделот е да и помогне на Tesla да ги стигне двата главни играчи во премиум-сегментот BMW и Mercedes. Производството на ...

ПОВЕЌЕ

Ваков Crash Test не сте виделе до сега

Ваков Crash Test на автомобил не сте виделе до сега. Станува збор за Мерцедес AMG најсилниот помеѓу најсилните.Погледнете

ПОВЕЌЕ

ВИДЕО: Наместо по патишта, автомобилите ќе возат по подземни тунели

Замислете колку би биле помирни нашите градови без свиркањето, брмчењето на автомобилите и би се ставиле автомобилите под земја. Компанијата PLP Architecture предлага да се направи токму тоа. Нивниот проект CarTube предлага цела мрежа од подземни тунели по коишто автомобилите ќе патуваат од место до место. Тие предлагаат целосно да се отстранат ...

ПОВЕЌЕ

Такси возила без возач почнаа да сообраќаат во Сингапур

Самонаведувачки такси возила на малку позната компанија почнаа со пробно возење во Сингапур, јави Би-Би-Си. Возилата кои сами управуваат веќе некое време се хит во автомобилската индустрија благодарение на технолошките компании како Гугл или Убер кој најави автономни такси возила и во Питсбург. Во Сингапур такво такси без возач покрена ...

ПОВЕЌЕ

Tesla Model 3 со многу повеќе преднарачки од очекуваното

Минатата недела Tesla Motors го претстави новиот Model 3. Со пониска цена од претходните модели, наменет е за широките маси, а Елон Маск се надева дека овој модел ќе го започне масовно користење на електричните автомобили. Model 3 стана достапен за преднарачка на денот на неговата презентација, а бројот на ...

ПОВЕЌЕ

BMW ги покажа првите автомобили со погон на водород

Концептот на мотор со внатрешно согорување на водород не е нов. Впрочем, осмислен и изведен е уште во 1806 година од страна на Франсоа Исак де Риваз (т.н. де Риваз мотор). Како што знаеме, водородот е најзастепениот елемент во вселената. Всушност, нашето Сонце и другите ѕвезди го горат и фузираат, ...

ПОВЕЌЕ

VOLKSWAGEN GROUP ЈА ВРАЌА ДОВЕРБАТА ВО SEAT

Шпанската марка Seat ќе добие сериозна финансиска поддршка од Volkswagen Group. Германскиот концерн ќе инвестира 4,2 милијарди Евра до 2019 година во операции на територијата на Шпанија. Според информациите ова е најголемата индустриска инвестиција во историјата од концернот во Шпанија. Еден дел од парите ќе бидат насочени за модернизација на ...

ПОВЕЌЕ

НОВАТА HONDA CIVIC ПРИСТИГНУВА ВО 2017 ГОДИНА

Honda напорно работи на новата генерација на хечбекот Civic. Тој, сепак, ќе се појави пред публика дури во 2017 година, објавија Autocar, цитирајќи го шефот на британскиот канцеларија на брендот, Филип Кросмен. Топ менаџерот признава дека изгледот на моделот во голема мера ќе потсетува на концептот Civic Coupe прикажан претходно ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups