ДОМА / Технологија

Технологија

Token – Биометриски прстен кој ќе олесни вашиот живот

Token е биометриски паметен прстен е гаџет, производ на компанијата Tokenize со кој слободно може да одите на пливање, со негова помош можете да плаќате јавен превоз како со картичка, да отклучувате врати, да го стартувате автомобилот, да се логирате на компјутер и слично. Иако многу работи денес може да ...

ПОВЕЌЕ

Galaxy Note 8 доаѓа со поголем Infinity Display и скенер за отпечатоци

Заштитните маски кои се појавија за Galaxy Note 8 го покажуваат изгледот на уредот и интересните промени со кои доаѓа..   MobileFun пред некој ден ја започна претпродажбата на маски за Galaxy Note 8. Бидејќи големите произведувачи и продавници први добиваат поглед кон изгледот на новите уреди, со цел да ...

ПОВЕЌЕ

Со вештачка интелигенција до дијагностицирање срцеви заболувања

Стресот, современиот начин на живот и брзото темпо, причинија кардиоваскуларните заболувања да го земат својот замав. Истите ја спуштија границата на лица со потенцијален ризик од срцев удар да се спушти од старосната категорија над 65, на старосната категорија над 40 години. Алармантни се податоците кои Институтот за јавно здравје ...

ПОВЕЌЕ

НАСА ќе испраќа сонда до Сонцето

Американската вселенска агенција е во мисија да го „допре“ Сонцето. НАСА ќе испрати сонда која кон Сонцето ќе патува со брзина од 740 илјада километри на час. Роботизираното летало наречено Solar Sonda Plus, како што најави НАСА, ќе биде лансирано во летото 2018 година со задача да собере податоци за ...

ПОВЕЌЕ

Колку често треба да се гасат компјутерите?

Многу луѓе ги оставаат компјутерите вклучени по цела ноќ, а некои од нив тоа го прават намерно, бидејќи сметаат дека постојаното вклучување и гасење може да предизвика проблеми. „Зависи како го користите. Ако го користите повеќе пати во денот, подобро е да остане уклучен, но ако го користите само еден ...

ПОВЕЌЕ

Tesla сака да ги надмине BMW и Mercedes

Пред една година генералниот директор на Tesla, Илон Маск, го претстави најважниот модел на компанијата. Тоа е седанот Model 3, чии цени во САД стартуваат од 35.000 долари. Целта на моделот е да и помогне на Tesla да ги стигне двата главни играчи во премиум-сегментот BMW и Mercedes. Производството на ...

ПОВЕЌЕ

Погледнете го првото промо видео за Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus

Сеуште се средуваат впечатоците од вчерашната одлична презентација на Samsung Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus со сите нивни новитети кои се чини дека ќе бидат доволни за овие смартфони да бидат вистински хит на пазарот иако можеби не се исполнија сите луди претпоставки и шпекулации. Сепак, додека чекаме до официјалниот ...

ПОВЕЌЕ

Ваков Crash Test не сте виделе до сега

Ваков Crash Test на автомобил не сте виделе до сега. Станува збор за Мерцедес AMG најсилниот помеѓу најсилните.Погледнете

ПОВЕЌЕ

ВИДЕО: ЕРУПЦИЈА НА ВУЛКАН, ГЛЕДАНО ОД МЕЃУНАРОДНАТА ВСЕЛЕНСКА СТАНИЦА

Се работи за вообичаена ерупција на брегот на островот Puāukiʻi на Хаваи, снимена од Меѓународната вселенска станица (ISS; т.е. МВС). Вака гледано, изгледа дека ерупцијата ги растерала облаците. Тоа е сосема можно – кревањето на жешкиот гас да предизвика надолно движење на студениот воздух во радиус околу вулканот. Исто така, кога ...

ПОВЕЌЕ

Одбележан Водици во источна Македонија

Првославните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Традиционално во реките се положуваат крстови, а оној што ќе го фати чесниот крст се верува дека ќе го следи благослов и здравје во текот на целата година. Во штипско Ново Село во водите ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups