ДОМА / Спорт / Тенис

Тенис

Лина Ѓорческа оставари голем успех за Македонија

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа го мина првото квалификациско коло на Аустралиан Опен совладувајќи ја Американката Викари. Ѓорческа стана првата Македонка која забележа победа на еден Гренслем турнир, откако во првото квалификациско коло во три сета беше подобра од Американката Саша Викери, која е 137-та тенисерка на ВТА листата, додека ...

ПОВЕЌЕ

Вавринка и Кербер триумфираа на УС ОПЕН во САД

Станислас Вавринка е новиот шампион на Отвореното првенство на САД. Швајцарецот во финалето со 3:1 во сетови го победи најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ. За Вавринка ова е трета титула на големите тениски турнири, покрај УС Опен тој минатата година го освои  Ролан Гарос во Франција, додека во 2014 ...

ПОВЕЌЕ

Поради дожд одложени натпреварите на „Ролан Гарос“

Организаторите на Ролан Гарос повторно се соочуваат со огромни проблеми поради врнежите од дожд. Временските неприлики и претходните денови го диктираа распоредот на тениските мечеви .Деветтиот натпреварувачки ден на кој требаше да се одиграат натпреварите од четвртата рунда во машка и во женска конкуренција ќе се одиграат денес  доколку дождот ...

ПОВЕЌЕ

Германката Кербер го исполни сонот, го освои Австралија Опен, утре Ѓоковиќ против Мареј

Германката Анџелик Кербер  ја победи Серена Вилијамс во финалето на oтвореното тениско првенство во Австралија. Кербер  ја порази првата носителка Вилијамс во три сета  со 6-4,3-6 и 6-4 во натпревар кој траеше нешто повеќе  од два часа.Во машкото финале утре ќе играат Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј. Инаку наградниот фонд ...

ПОВЕЌЕ

Новак ја освои титулата во Париз и постави нов рекорд

Најдобриот светски тенисер  Ѓоковиќ без поголеми проблеми го освои тунрирот од Мастерс серијата во Париз,откако денес во финалето во два сета,со 6-2 и 6-4 го победи Енди Мареј. Новак ја коплетираше најуспешната сезона во историјата на тенисот, со тоа што стана првиот тенисер во светот кој успеал да победи на ...

ПОВЕЌЕ

Вечерва финале на „УС ОПЕН“

Во финалето на Грен слем турнирот УС Опен вечерва ќе играат Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер. Досега двајцата имаат одиграно 41 меч. Федерер има водство од 21-20 во добиени мечеви, а предност има и на терените на УС Опен со 3-2,натпреварот започнува по европско време во 22:00 часот Во женска ...

ПОВЕЌЕ

Денес стартува тенискиот турнир „УС ОПЕН 2015“

Денес започна тенискиот Грен слем турнир „УС Опен 2015“. Прв фаворит за титулата ќе биде најдоброрангираниот на АТП листата, Новак Ѓоковиќ кој досега има 56 победи и 5 порази оваа година, а двапати загуби во финалните мечеви на последните два мастерси. Вечерва во 21:00 часот тој во првото коло ќе ...

ПОВЕЌЕ

Ѓоковиќ и Федерер во финалето во Синсинати

Во денешното финале на Синсинати ќе ги гледаме најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер. Ѓоковиќ беше подобар од Долгополов со 2:1, а Швајцарецот со 2:0 го победи Мареј. Рожер Федерер ќе се бори за уште една титула во својата кариера, овој пат против Новак Ѓоковиќ на Мастерсот од ...

ПОВЕЌЕ

Ѓоковиќ го освои Вимблдон

Новак Ѓоковиќ, по трет пат во својата кариера го освои Вимблдон. Во финалето тој беше подобар од Рожер Федерер (3: 1), натпревар коj ќе остане запаметен како еден од највозбудливите во Лондон. Најдобриот тенисери на денешницата, Ѓоковиќ сосема заслужено стигна до триумфот комплетно надигрувајќи го Федерер. Ова е трет пат ...

ПОВЕЌЕ

Утре Новак против Федерер, денес Серена против Мугуруза, финале на Вимблдон

Најдобриот светски тенисер и носител број 1 на Вимблдон Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во своето четврто финале на Вимблдон. Вчера во полуфиналето го победи Ришар Гаске со 3:0 во сетови. Седумкратниот шампион пак на Вимблдон Рожер Федерер се избори за своето десетто финале на овој грен слем турнир ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups