ДОМА / Спорт / Ракомет

Ракомет

Европскиот шампион Вардар, тргнува по светска титула

Македонија сплотена, како никогаш до сега во последниве 15 години. Причина за ова е заслужената шампионска титула на Вардар. Ракометарите на Вардар се нови европски шампиони. Нашите ракометари во финалето во инфаркт завршница го совладаа ПСЖ со 24:23. Победничкиот гол го постигна Иван Чупиќ на само две секунди до крајот ...

ПОВЕЌЕ

МАКЕДОНИЈА ИМА ЕВРОПСКИ ШАМПИОН: Вардар ја освои Лигата на шампионите!

Македонскиот шампион Вардар е нов европски првак во ракомет, откако во неверојатна драма во „Ланксас арената“ го совлада ПСЖ со 23-24 (12-11) и првпат стана шампион на стариот континент. Ремили брзо го доведе ПСЖ во водство, но по само три минути Лука Карабатиќ го заработи првото исклучување. Чупиќ и Душебаев возвратија ...

ПОВЕЌЕ

ВАРДАР ВО ИСТОРИСКО ФИНАЛЕ: Првпат ја совлада Барса и ќе игра за трофеј во Келн!

Македонскиот клупски ракомет го оствари најголемиот успех – Вардар е финалист на Лигата на шампионите. Во мечот за титула на осмиот „фајнал-фор“ на Лигата на шампионите во ракомет утре попладне ќе играат Вардар и ПСЖ . Во супер-драматично полуфинале македонскиот првак славеше со 26-25 (11-11) со голот на Циндриќ со звукот на ...

ПОВЕЌЕ

Лазаров најдобар стрелец на СП во Франција

Кире Лазаров е најдобриот стрелец на 25.Светско првенство во Франција. Со 50 гола на шесте натпревари што ги одигра македонската репрезентација на овој мундијал, Лазаров беше недостижен за конкурентите, за македонскиот капитен , ова е трето вакво врвно попстигнување на светските и на европските шампионати. Зад нашиот капитен се наоѓаат ...

ПОВЕЌЕ

Словенија е трета светска ракометна сила, денес финале на СП во Франција

Синоќа во Париз на СП во ракомет, репрезентација на Словенија со пресврт успеа во дуелот за 3.место да ја победи Хрватска и со тоа да го освои првиот бронзен медал на Светските првенства. Во „малото финале“ Словенија во 40.минута беше во негатива од осум голови (24:16 за Хрватска), но сепак ...

ПОВЕЌЕ

ДЕНЕС БОРБА ЗА 3-ТО МЕСТО, УТРЕ ФИНАЛЕ НА СП ВО ФРАНЦИЈА

Норвешка е втората селекција која обезбеди пласман во финалето на Светското првенство во ракомет во Франција. Селекцијата на Норвешка ќе ја предизвика Франција во борбата за златниот медал на 25-то Светско првенство во ракомет. Норвежените славеа над Хрватска со резултат од 28:25 по продолженијата, откако натпреварот во регуларниот дел заврши ...

ПОВЕЌЕ

ДЕНЕС ЧЕТВРТФИНАЛНИ ПРЕСМЕТКИ НА СП ВО РАКОМЕТ

На мундијалот во Франција денес ќе се одиграат четвртфиналните дуели. Првата пресметка се игра со почеток во 17 часот во Албервил каде Норвешка ќе игра против Унгарија. Четвртфиналето меѓу светскиот првак и домаќин Франција и Шведска (се игра во Лил) е дуелот на двете најуспешни селекции на Светските првенства. Франција ...

ПОВЕЌЕ

Познати четвртфиналните двојки на СП во Франција, Македонија заврши на 13-то место

Денеска на светското првенство во Франција се играат натпревари за пласман од 17-24.место, а за утре се закажани четвртфиналните мечеви. Двојките се: Норвешка – Унгарија (17 часот), Франција Шведска (19 ч.), Словенија – Катар (20:45 ч.) и Шпанија – Хрватска (20:45 ч.). Македонската ракометна репрезентација го заврши натпреварувањето на светското ...

ПОВЕЌЕ

СП ФРАНЦИЈА: МАКЕДОНИЈА ПРОТИВ ШПАНИЈА ВЕЧЕРВА ОД 20:45

По двете победи на светското превенство во Франција против Тунис и Ангола и синоќешното реми меѓу Словенија и Тунис, македонската репрезентација веќе обезбеди пласман во осминафиналето. Вечерва од 20:45 часот следува дуелот против Шпанија во рамките на четвртото коло, а како што стојат работите, тој и не е толку важен ...

ПОВЕЌЕ

Лазаров е најдобар стрелец на СП во Франција

Со 22 постигнати погодоци капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров е прв на листата на стрелци на СП во Франција, и доколку продолжи со ваков ритам има шанси да сруши нов рекорд и повторно да го освои врвот како во Хрватска во 2009-та. Лазаров има солидна предност пред ривалите, со ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups