ДОМА / Спорт / Кошарка

Кошарка

Спортскиот новинар Кирил Манев денес ја промовираше книгата „Штип со кошаркарска традиција“

Штип е лулката на кошарката во Македонија. Тоа го потврдуваат сите спортски новинари за почетоците на кошарката во нашата држава. Вистината е една, првата официјална кошаркарска средба е одиграна во Штип. Токму ова е дел од најновата книга на еден од најстарите спортски новинари од Штип Кирил Манев, кој денес ...

ПОВЕЌЕ

Започна новата сезона во најсилната светска кошаркарска лига – НБА.

Со три натпревари одиграни  утринава стартуваше сезоната 2015-16 70 по ред, во најсилната светска кошаркарска лига – НБА. Љубителите на најквалитетната кошаркарска лига во светот, со нетрпение го очекуваа првиот ден на НБА натпреварите. Откако им беше врачен пехарот за освојувањето на шампионската титула, актуелниот првак Голден Стејт со лесен ...

ПОВЕЌЕ

Четвртфинални натпревари на Евробаскетот

Репрезентацијата на Франција се избори за трето полуфинале во низа на Европските првенства откако синоќа во четвртфиналето во Лил ја победи Летонија со 84:70. Француската репрезентација ја оправдаа улогата фаворит во четвртфиналето, но Летонија и се покажа како сериозен ривал и во поголемиот дел од првото полувреме имаше водство. Во ...

ПОВЕЌЕ

Денес четвртфинале во Евробаскетот во Лил

Денес ќе се одиграат натпреварите од четвртфиналето на Евробаскетот во арената Лил Франција. Денес ќе се одиграт два натпревари и тоа помеѓу Шпанија – Грција од 18.30 часот и Франција – Латвија од 21.00 часот. Дуелот меѓу Шпанија и Грција важи за еден од најинтересните натпревари иако Шпанците се фаворите ...

ПОВЕЌЕ

Клучен меч на Евробаскетот, Македонија-Грузија денес во 18:00

Денес со почеток од 18 часот во рамките на четвртото коло од групата Ц на Евробаскетот Македонија игра против репрезентацијата на Грузија. Додека нашата репрезентација има шанси да се пласира во следната рунда меѓу 16 најдобри во Европа и со минимален пораз, грузијците се обидуваат да изнајдат начин како да ...

ПОВЕЌЕ

Денес во 21 часот Македонија-Хрватска

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Загреб ќе ги одмери силите со домаќинот Хрватска. И двете репрезентации досега имаат идентичен резултат по двете кола со по една победа и по еден пораз.Натпреварот со Хрватска, избраниците на Марјан Србиновски ќе го одиграат во арената во Загреб, со надеж дека ќе се повтори ...

ПОВЕЌЕ

Македонија ја забележа првата победа на Евробаскетот

Mакедонската кошаркарска репрезентација славеше победа против репрезентацијата на Холандија со резултат од 71:78. На денешниот натпревар, најефикасен кај нашите кошаркари беше Владо Илиевски, кој успеа да уфрли 14 поени, по 13 забележаа Костоски и Трајковски, додека исто така двоцифрени во нашиот состав беа и Војдан Стојановски со 11 и Хендрикс ...

ПОВЕЌЕ

Македонија со прв пораз на Евробаскетот

Со негатива од 20 поени Македонија изгуби во првиот натпревар на Евробаскетот во Кошарка против селекцијата на Грција 85-65. Најефикасен од нашата репрезентација беше Александар Костовски со 21 постигнат кош. Прогнозите се дека првата победа на првенството ќе ја бараме утре во дуелот против Холандија кој се игра од 15 ...

ПОВЕЌЕ

Македонија-Грција денес во 18:00 часот

Од денес Европа живее во знакот на кошарката, стартува Европското првенство во кошарка 2015 во четири града Загреб, Рига, Берлин и Монпеље. Ждрепката сакаше Македонија својот петти настап на европските првенства да го започне против силната селекција на Грција која на овој шампионат цели кон највисоките позиции. Денешниот дуел против ...

ПОВЕЌЕ

Македонската репрезентација денес заминува за Загреб

Македонската кошаркарска репрезентација денес заминува за Загреб , пред заминување во Скопје се одржа пресконференција, каде што беа присутни селекторот Србиновски, претседателот на федерацијата Пеце Наумоски и кошаркарите Владо Илиевски и Бојан Трајковски. Селекторот Марјан Србиновски со оптимизамза за Европското кошаркарско првенство. „Оптимисти сме за настапите во Хрватска, но исто ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups