ДОМА / Спорт / СПОРТ +

СПОРТ +

РЕГИОНАЛНАТА БОКСЕРСКА ЛИГА ПРОМОВИРАНА ВО ШТИП

Претседателот на новоформираната регионална боксерка лига Јурица Рунтиќ денес и утре е во посета на Штип, каде што заедно со претседателот на боксерскиот клуб Пинк Пантер од Штип Илија Младеновски овие два дена ќе ја промовираат регионалната боксерска лига и ќе остварат средби со спортски работници и функционери, за нивно ...

ПОВЕЌЕ

Од март стартува регионалната лига во бокс

Од 4 Март стартува регионалната лига во бокс каде што боксерскиот клуб од Штип Пинк пантер ќе се натпреварува во новоформираната лига заедно со уште неколку балкански клубови од кои Војводина Лозница и Лазаревац од Србија, Славија и Радник од БиХ и Сесвете од Хрватска. За Пинк Пантер ќе настапуваат ...

ПОВЕЌЕ

Погледнете како стадионот во Лил стана ракометна арена (ВИДЕО)

Домаќините на 25-то Светско ракометно првенство сакаа да остават белег во исторјата на овие натпреварувања. Организаторот освен што добро ги прошета репрезентациите, навивачите, службените лица и новинарите низ речиси цела Франција, се обиде и успеа да го сруши рекордот по посетеност на еден натпревар од ракометен мундијал. Дуелот меѓу Франција ...

ПОВЕЌЕ

Интензивни подготовки на сите боречки клубови во Македонија (ФОТО)

Со новото раководство од неодамна во федерацијата на боречки спортови на Македонија започнаа и интензивните подговотвки на сите боречки клубови во Македонија. Повеќе од 40 борачи од сите македонски боречки клубови, од Балканец Лирија, Бучим, Спартак, Неготино, 1 Мај Леов и други од пионерска и младинска возраст денеска заминаа на ...

ПОВЕЌЕ

ЕМИЛ ПАВЛОВ ПО ВТОР ПАТ СЕ ЗАКИТИ СО ПРИЗНАНИЕТО НАЈДОБАР КАРАТИСТ НА МАКЕДОНИЈА

Емил Павлов е прогласен за најдобар каратист на Македонија од страна на карате федерацијата за сите негови големи успеси постигнати изминатата година а најголем успех кој го постигна Павлов во 2016 година е освоеното трето место на европското првеснтво во Монпеље Франција. За Емил ова е второ признание по ред ...

ПОВЕЌЕ

ВЕЧЕРВА 3 КОЛО ОД ТРАДИЦИОНАЛНИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ „ВОДИЦИ 2017“

Општина Штип, градоначалникот Илчо Захариев и Брегалничката епархија на чело со митрополитот Иларион по четврти пат го организираат традиционалниот турнир во мал фудбал “Водици 2017” На овој традиционален турнир учествуваат 12 екипи и тоа во две групи, поделени по шест екипи. Како што изјави организаторот Миле Јакимовски од општина Штип, ...

ПОВЕЌЕ

Емил Павлов најдобар каратист, Сашко Арсовски најдобар тренер

Емил Павлов од Кaрате клубот  Штип е избран за најдобар каратист во Македонија за 2016 година на Карате федерацијата на Македонија на вчерашниот избор, кој e од селективен карактер за медиумите, и се одржа во Скопје. Покрај Емил Павлов Сашко Арсовски беше прогласен за најдобар тренер за 2016 година а ...

ПОВЕЌЕ

Стипендиja за спортска надеж на општина Кочани

Општина Кочани го распиша конкурсот за доделување на стипендиja за спортска надеж на општина Кочани. Стипендијата е во висина од три илјади денари за период од шест месеци и се доделува за остварени спортски резултати и достигнувања во 2016 година. Право на стипендија имаат спортисти од Кочани на возраст од ...

ПОВЕЌЕ

ЈАВЕН ПОВИК ЗА ИЗБОР НА НАЈДОБАР СПОРТИСТ ЗА 2016 НА ОПШТИНА ШТИП

И оваа година традиционално Штип ќе го одбери најдобариот спортист за 2016 година. По тој повод Општина Штип упатува повик до спортските клубови и спортските работници да достават пријави за избор на спортист за 2016 годината, во архивата на општина Штип или по пошта.Право на учество во изборот имаат сите ...

ПОВЕЌЕ

Кристијан Воденски номиниран за „Чудо од дете“ во боречките спортови во Германија! – ГЛАСАЈТЕ ЗА НЕГО

Кристијан Воденски, македонскиот млад и талентиран 11-годишен борач кој живее во Франкфурт, Германија е номиниран за наградата „Чудо од дете“ во боречките спортови во земјата. Воденски се натпреварува под македонско знаме (иако имаше понуда да земе германско државјанство) и е шампион во неговата категорија во повеќе боречки спортови – борење, ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups