ДОМА / Спорт

Спорт

Во 2 коло од првата лига ракометарите од Делчево на мегдан со РК „Повардарие“

Претстојната недела РК Делчево во рамки на 2 коло од првологашката конкуренција во машки ракомет ќе се сретне со РК Повардарие. Натпреварот ќе биде вистински тест за делчевци кои во првото коло во драматичен и неизвесен натпревар во завршните минути ја однесоа победата и го донесоа првите бодови во Делчево. ...

ПОВЕЌЕ

Три бронзи за Осенсеи на Балканското првенство во џиу џицу

Натпреварувачите на Џиу џицу клубот Осенсеи од Штип освоија три бронзени медали на Балканското првенство во џиу џицу за У-12, У-18 и У-21 во Подгорица, Црна Гора. Медалите за Осенсеи ги освоија: Нина Ташкова -кадети -63 кг, Филип Денков до 12 години, -52 кг и Стефан Донев до 12 години, -46 ...

ПОВЕЌЕ

Гудуриќ нов соиграч на Перо Антиќ

Српскиот кошаркар, Марко Гудуриќ, наскоро ќе биде промовиран како нов кошаркар на турскиот и европскиот шампион, Фенербахче. Сега веќе поранешниот член на Црвена Звезда пристигна во Истанбул, каде треба да ги изврши редовните медицински прегледи па потоа да потпише четиригодишен договор со турскиот гигант. Турските медиуми откриваат дека Фенер за ...

ПОВЕЌЕ

ФФМ: Суперкупот не смее да биде поле за политички препукувања, Македонија ќе биде горд домаќин на големиот фудбалски спектакл

Фудбалска федерација на Македонија, градот Скопје и Република Македонија пред три години ја заслужија шансата да го организираме досега најголемиот спортски настан во нашата историја. Ја добивме довербата на УЕФА да бидеме домаќин на УЕФА Супер Куп финалето 2017 година. Бидејќи, порано или подоцна, на сите им стана јасно дека ...

ПОВЕЌЕ

УЕФА: Вардар – Малме ќе се игра во Струмица

УЕФА официјално го одби барањето на македонскиот првак, својот домашен дуел со Малме во квалфикациите за ЛШ да го игра на стадионот во Јагодина.УЕФА потврди дека екипите мораат да бидат домаќини во европските купови само во своите земји, а исклучок е возможен само доколку барањето е поради безбедносни причини, или ...

ПОВЕЌЕ

Off road рели Штип – Плачковица

Денес се вози осмото традиционално off road рели во организација на “Астибо екстрим” оф роуд клубот од Штип. Над двеста учесници од Македонија го возат релито со крос мотори на четири и на две тркала и со џипови на патека која е изменета во однос на претходните, од Штип до ...

ПОВЕЌЕ

Меморијален турнир во пинг понг “Борче Кикиритков”

Викендов во Штип по петти пат ќе се одржи меѓународниот меморијален турнир во пинг понг во чест и сеќавање на врвниот штипски пингпонгар Борче Кикиритков. Во спортската сала на Основното училиште “Тошо Арсов” во Штип утре и задутре со почеток во 10 часот силите ќе ги одмерат пингпонгари од скоро ...

ПОВЕЌЕ

Денес во Штип започна 41-то издание на „МАКЕДОНСКИОТ БИСЕР“

Штип повторно е во центарот на борењето, најтрофејниот спорт во Македонија. Домаќинот на Традиционалниот меѓународен турнир во борење „Македонскиот бисер“ ги прими 40-те борачи кои пристигнаа синоќа, од најавените преку 100 учесници. Очигледно, рејтингот на оваа голема манифестација никако да се подигне. Оваа бројка на учесници веќе неколку години по ...

ПОВЕЌЕ

Викендов “Македонски бисер” во Штип

41 издание на најтрофејниот боречки турнир “Македонски бисер” викендов ќе се одржи во Штип, под покровителство на новото раководство на Федерацијата на боречки спортови на Македонија и во организација на боречкиот клуб “Балканец” од Штип. Боречкиот клуб Балканец ги повикува сите љубители на борењето да присуствуваат на оваа традиционална меѓународна ...

ПОВЕЌЕ

Одлични резултати на Академијата Постолов – Пандев на турнирите во Германија

Децата од Академијата “Постолов – Пандев” со пехари и медали се вратија од Германија, каде учествуваа на два меѓународни фудбалски турнири. На турнирот во Есен го освоија првото, а во Дизелдорф петтото место во нивната група. Самото учество на мнеѓународен турнир е вредно искуство за децата. Годинава Академијата “Постолов – ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups