ДОМА / МАГАЗИН / Живот

Живот

Не е неверството: Причинителот за уништување врска или брак

Не се ниту караниците, ниту некомпатибилноста, она што најмногу ги уништува секоја врска или брак, туку нешто навидум безопасни, кое делува полека но сигурно.Тоа е гледањето на телевизија. Вие и вашиот партнер доживувате различни работи во текот на денот, разни стресни и убави искуства. Кога ќе се вратите дома, ” ...

ПОВЕЌЕ

Колку долго трае страстa?

Страста трае околу 317,5 дена. До Развод обично доаѓа во четвртата година од бракот, што значи дека судските постапки започнуваат на крајот на третата. А од 558 видови на човечки општества само 24 отсто се моногамни. Овие податоци ги наведува францускиот писател Фредерик Багбед и тврди дека не постои вечна ...

ПОВЕЌЕ

Брачните парови во Италија веќе не мораат да се колнат на верност

Тие се должни да се грижат еден за друг во болест и во здравје, но не и да бидат верни еден на друг. Двојките во Италија не треба да се заколнуваат на верност благодарение на новиот закон со кој се исфрлува тој збор од брачниот договор. Сенаторот кој го одобри ...

ПОВЕЌЕ

НЕША БРИЏИС ДОАЃА ВО ШТИП

НЕША БРИЏИС доаѓа на 19 март во 20 часот во Домот на културата Ацо Шопов во Штип да ве ослободи од нервозата ,депресијата ,стресот ,лошите мисли и да ви донесе смеа ,радост,еуфорија ,забава и лудо поминато време.Затоа што само тој може да го направи тоа ,затоа што е најдобар ,луд ...

ПОВЕЌЕ

Колку е потполн вашиот живот?

Дали секој ден го започнувате среќни или се прашувате дали некогаш воопшто ќе успеете да го промените животот.Експертите велат дека постои начин да утврдите колку сте навистина задоволни со својот живот. Една  од нив, Британката Сара Џонс, осмисли тест од пет прашања кои секој треба да си ги постави себе ...

ПОВЕЌЕ

Што му се случува на мозокот кога постојано лажете?

Една нова студија покажа дека постојаните мали лаги можат да го променат начинот на кој одредени делови на мозокот поврзани со негативните емоции реагираат на лага, смалувајќи ја попат осетливоста на нашиот мозок и поттикнувајќи се поголеми лаги во иднина. Студијата, објавена во списанието  ,,Nature Neuroscience”, е првиот емпириски доказ ...

ПОВЕЌЕ

Естетска хирургија: Која е цената на убавината?

Желбата на жените да изгледаат убаво, ги поместува  границите на естетската хирургија, па и самите зафати се се “полуди”, така што денес на големо се работи на подмладување на ушите, , преобликување задникот, скратување на прстите на нозете … Жените, за  младост и убавина, се чини дека се  подготвени на ...

ПОВЕЌЕ

Весела жена = Здрав маж

Една студија спроведена на 2.000 парови покажа дека колку што е жената повесела, толку мажот ќе биде поздрав, дури и кога тој самиот не е претерано среќен. Истото важи и во обратен случај. Одамна, научниците констатираа дека среќните луѓе живеат подолго, една студија од страна на Универзитетот во Мичиген покажува ...

ПОВЕЌЕ

Зен кујна: Монахињата која ги ,,полуде” најголемите готвачи на светот

,,Ова се моите деца”, вели Јонг-Кван покажувајќи кон својата градина полна со зеленчук и билки. ,,Го познавам секој карактер, но мене,  и по сите овие години, секој ден ме изненадуваат.” Тоа е будистичка монахиња или калугерка, но се повеќе и еден од најбараните готвачи на планетата. Драгоцено парче земја на ...

ПОВЕЌЕ

Исчистете ја куќата од негативната енергија

Според Фенг Шуи филозофијата, нашите  домови “апсорбираат”  позитивни, но  и негативни емоции, па затоа не е чудно ако со тек на време се насобере  многу негативна енергија. Таа, се разбира, негативно влијае на членовите на семејството кои потоа се се  повеќе нервозни и незадоволни,  наместо за нив  куќата  да биде ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups