ДОМА / МАГАЗИН / Здравје

Здравје

Намалување на ризикот од болести преку вежби: Колку минути се потребни за да го подобрите Вашето здравје?

Заблуда е дека доколку помалку вежбате во континуитет нема да имате никакви предности во одржување на физичкото и ментално здравје.Физичката активност е многу важна, не само за физичкото , туку и за менталното здравје. Пешачењето 35 минути на ден, на пример, ја намалува депресијата. Не е потребно по цел ден ...

ПОВЕЌЕ

Не е поради метаболизмот: Зошто по триесетите побрзо се дебелееме?

Со годините нашиот метаболизам станува поспор, а телото посклоно на брзо дебелеење. Меѓутоа, успорувањето на метаболизмот во средните години не е главната причина за брзото зголемување на тежината. Одговорот се крие во неактивноста. Како старееме, се помалку сме активни. Базалниот  метаболизам е стапката по која организмот согорува калории кога седиме ...

ПОВЕЌЕ

Вашиот душек има потреба од внимание, барем еднаш месечно

Добар и квалитетен сон е како свет обред  на крајот од напорниот ден. За жал, вашите душеци се свето место  за инсектите кои предизвикуваат алергии и може да ви го спречат  сонот кога ви е најпотребен. За овој проблем има решение, што ќе ви одземе само пет минути, еднаш месечно. ...

ПОВЕЌЕ

Прво кревање тегови, па чаша мајчино млеко

Многу фанови на кросфит вежбање во Америка преку оглас  се во потрага по жени кои ги дојат своите бебиња, за да купат млеко од нив. Џенифер Роуз  е една од жените кои го продаваат свооето млеко. Таа два пати во текот  на денот испумпува млеко и го  продава или донира ...

ПОВЕЌЕ

Науката тврди: Органската храна е само фрлање пари

Научно образовниот канал ASAP Science, го заврши неодамнешното истражување кое наведува: И  покрај тоа што е  неверојатно скапа, органската храна  не подобра за вашето здравје, а во некои случаи, поради истата можете и да се разболите. ASAP Science пренесува: ,,Постои мала заблуда. Всушност, повеќето корисници сметаат дека органските фарми не ...

ПОВЕЌЕ

Падот на температурите придонесе да се намали бројот на вирусни инфекции

Падот на температурите придонесе да се намали бројот на дечиња со вирусни инфекции. На штипското детско одделение се хоспитализираат само деца со посериозни компликации. Она што лекарите го препорачуваат е настинките да не се третираат со антибиотик и поголемо внимание да се обрне на хигиената и храната.

ПОВЕЌЕ

Посебен додаток за болните од цистична фиброза

Семејствата чии членови се болни со цистична фиброза од овој месец може да поднесат барање за посебен додаток. Барањата се поднесуваат во центарот за социјални работи, заедно со барањето се приложува наод, мислење документ со утврдена дијагноза. Снежана Бојчин од Здружението на болни со цистична фиброза објаснува за Канал 5 дека ...

ПОВЕЌЕ

Како светските брендови ја поддржаа кампањата за глобално донирање на крв

А, Б и О се доста корисни букви, доколку наеднаш исчезнат општеството ќе биде во хаос. Но буквите А, Б и О исто така означуваат и крвни групи, а без нив, општеството не би постоело. Новата кампања која започна во понеделникот ги замоли компаниите да ги тргнат овие букви од нивните логоа, ...

ПОВЕЌЕ

Поплави – што е потребно за настраданите и заштита од болести

Граѓаните на Република Македонија се` поактивно се вклучуваат да им помогнат на настрадатите од поплавите во скопско и тетовско. Она што остана во домовите во овие региони после поплавите се кал, смет и смрад. Токму поради ова, според експерти, настраданите, но и сите кои помагаат на терен се подложни на ...

ПОВЕЌЕ

Квалитет на мед на Балканот и кај нас

Годината  од  аспект на  пчеларството се  оценува како доста неповолна. Иако на почетокот ветуваше многу, кога дојде времето за цедење, односно центрифугирање на медот, пчеларирте останаа со празни раце. Ретки беа оние кои во зависност од локацијата на пчеларникот, се радуваа на плодовите од својата  и работата  на  пчелите. Во ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups