ДОМА / МАГАЗИН / Интересно

Интересно

Летото ќе го одбележи светскиот хит “Despacito” , но во издание на Random Park

Светскиот хит “Despacito” , може да Ви се допаѓа или пак не, но несомнено е дел од речиси сечие секојдневие. Благодарение на Random Park, ние веќе го имаме нашиот летен хит! Прекрасна музичка експресија која мириса на сонце, плажа и наговестува пријатни моменти. Стиснете “плеј” и слободно “заразете се” од ...

ПОВЕЌЕ

Работи кои некогаш биле неприфатливи, а денес се тренд

Ова се работи кои радикално се вратија и од некогаш општествено отфрлени, станаа тренд на денешницата. – Класична мелодии за мобилен телефон, кои фабрички се вметнати во него. – Барање партнери преку интернет. Некогаш тоа се сокриваше, но со воведувањето на такви апликации, истото се врати и премногу е популарно, ...

ПОВЕЌЕ

Сите сакаат да си ја мијат косата со шампон од кравја урина

Група исландски студенти, инспирирани од тајните на древните кинески методи за разубавување Фенг Меиронг, направија шампон од кравја урината, што е само еден од бизарните производи кои се популарни во оваа земја. Шампонот е произведен во рамките на иновативни студии на Универзитетот во Рејкјавик, пренесува Ројтерс. Шест студенти дошле до ...

ПОВЕЌЕ

Важат за најубави жени во светот: Како се негуваат Русинките?

Убавината на русинките е добро позната и многумина ќе се согласат со тоа дека припаѓаат на нацијата најубави жени во светот. Сепак, освен на гените, својата убавина ја должат и на одредени навики и животен стил. На наше изненадување секоја од следниве 5 навики е лесно применлива и изводлива. Нема ...

ПОВЕЌЕ

DIMITAR DN TATTOO – урбаност и професионализам

Тетовирањето како трајно исцртување на телото со мастило, но и повеќе од тоа. Тетоважата како посебна емоција која сведочи за одредена важност. Од тетовирањето како табу тема, до уметност која денес ги руши сите стереотипи поврзани со тоа зошто не треба телото да се украсува на овој начин. Имено, Штип ...

ПОВЕЌЕ

Вкусната успешна приказна на штипското семејство во Дортмунд – ресторан ,,Астибо”

Далеку од родниот град Штип, но сепак блиску – благодарејќи на вкусната успешна приказна која ја  раскажува семејството Јанев-Сарагиновски во Дортмунд, Германија. Со симболично име ,,АСТИБО”, на  29 ноември 2013-та година, штипското семејство Јанев-Сарагиновски ги угости своите први гости во сопствениот ресторан на улицата Berghofer str.134  во Дортмунд. Големиот број ...

ПОВЕЌЕ

10 здрави навики кои се навистина губење на време

Инспириран од листата на  медицински престижен  колеџ, “Гардијан” направи кратка листа на работи кои станаа наша секојдневна рутинска здравствена превенција, иако можеме и  без нив. Ова се само некои од работите што сите, според непишано правило, ги правиме мислејќи дека со тоа го штитиме нашето здравје, а во повеќето случаи ...

ПОВЕЌЕ

Колку е стара „Jingle Bells“ – најемитуваната песна на светот

Најпопуларната божиќна и новогодишна песна „Џингл белс“, чија што мелодија ја знае целиот свет е напишана во далечната 1857 година, а ја преработувале десетина музичари од „Битлси“ до Френк Синатра.Легендарната песна настанале околу 1850 година во Медфорд во Масачусетс, а авторот Џејмс Лорд Пјерпон бил инспириран од локалната трка со ...

ПОВЕЌЕ

Неколку превентивни трикови/совети за заштита од крадци

Доколку планирате да заминете од дома на неколку дена за Новата година, ние ви предлагаме неколку превентивни трикови/совети за заштита од крадци: 1. Не објавувајте на социјалните мрежи дека заминувате некаде на страна Во денешно време социјалните мрежи се доста распространета алатка за комуникација, но понекогаш може да бидат и пречка. ...

ПОВЕЌЕ

Трик на Паскал стар 350 години за да натерате некој да го промени својот став

Честопати влегуваме во дебати со пријателите и сакаме да докажеме дека сме во право. Иако можеби и не е точно нашето тврдење, сепак убаво е да се „победи“. Филозофот, математичарот, иноваторот од 17-от век, Блез Паскал, познат е по теоријата наречена „Паскалов облог“, која преку низа на тврдења покажува дека ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups