Свет

Би-Би-Си откри колку им плаќа на врвните водители на програмите

Би-Би-Си објави денеска за првпат список за највисокоплатените „ѕвезди“ што покажа значителна разлика во примањата што ги добиваат мажи и жени. Британскиот медиумски сервис соопшти дека водителот Крис Еванс е најплатен со примања од 2,2 милиона фунти за година. Две третини од најплатените во Би-Би-Си се мажи, а жена со ...

ПОВЕЌЕ

Лошото време е причина за падот на воениот авион во Мјанмар кога загинаа 122 лица

Лошото време е единствената причина за падот на воениот транспортен авион кој минатиот месец се урна во Мјанмар, во Андамско Море, во Југоисточна Азија, заедно со 122 патници и членови на екипажот, соопшти денеска во Јангун, специјалната државна комисија која го испитуваше инцидентот. Авионот полетал од градот Мјелк, на крајниот ...

ПОВЕЌЕ

Силен дожд го погоди Париз

Париските власти синоќа беа принудени да затворат петнаесет метро станици во Париз, поради поплавите предизвикани од обилните дождови што го погодија главниот град на Франција. Двочасовното невреме, го погоди Париз доцна синоќа, а метро станиците повторно беа отворени рано утрово и сообраќајот се одвива нормално. Дождот продолжи да паѓа и ...

ПОВЕЌЕ

ПРОДОЛЖУВАААТ БОРБИТЕ ВО ИРАЧКИОТ ГРАД МОСУЛ

Ирачките сили продолжуваат да се борат против милитантите на Исламската држава во некои делови од Мосул, еден ден откако премиерот Хаидер ал Абади го посети градот и упати честитки кон војската за големата победа која ја оствариле. Ирачката национална телевизија јави дека се одвиваат борби во стариот дел на Мосул ...

ПОВЕЌЕ

ЛОНДОН: СТАВЕН ПОД КОНТРОЛА ПОЖАРОТ ВО КАМДЕН ЛОК

Повеќе од 70 пожарникари успеале да го стават под контрола пожарот во лондонскиот трговски центар „Камден Лок“, откако во текот на ноќта огнот избувнал во зградата на оваа популарна туристичка дестинација.Пожарот ги зафатил првите три ката на зградата, а причините за неговото избувнување сè уште не се познати.Нема информации за ...

ПОВЕЌЕ

Мадуро: Нападот на Врховниот суд е терористички чин

Ескалира ситуацијата во Венецуела. По 90 дена протести, нападнат е Врховниот суд во Каракас. Пилот украде хеликоптер. Истрелал неколку гранати и проектили. Било пукано и врз Министерството за внатрешни работи кадешто се одржувал социјален настан. Жртви не се пријавени. Претседателот Николас Мадуро нападот го оквалификува како терористички. За властите ова ...

ПОВЕЌЕ

Хакерски напади го вклучија алармот во светот

Експертите за компјутерска безбедност откриле „вакцина“ за големиот сајбер напад што погоди голем број светски организации вчера и повторно го огласи алармот. Само еден фајл може да го спречи вирусот да ја зарази машината, но експертите се уште не го нашле така наречениот „прекинувач“ што може да го спречи малаверот ...

ПОВЕЌЕ

Британската кралица ја претстави програмата на новата влада

Кралицата Елизабета Втора ги претстави насоките на политиката на наредната влада за 2018 година во тежок говор, фокусиран на Брезитот, испуштајќи ги клучните ветувања на премиерката Тереза Меј, која, во немилост на народот, наместо да ја зајакне својата позиција, остана да ја води земјата со малцинска влада. Кралицата прочита листа ...

ПОВЕЌЕ

Нов шпионски скандал: Германија ја шпионирала Белата куќа

Нов шпионски скандал ја потресува меѓународната заедница, овој пат во обратна насока – германската разузнавачка служба БНД долго време шпионирала функционери и компании во САД, вклучувајќи ја и Белата Куќа, објави магазинот Шпигл. Шпигл јавува дека имале увид во документи кои покажуваат дека БНД имале листа од околу 4.000 „избрани ...

ПОВЕЌЕ

Напаѓачот од Брисел предизвикал две експлозии пред да биде застрелан

Федералниот обвинител на Белгија, Ерик ван дер Сипт на денешната прес-конференција во Брисел соопшти детали од вечрашниот терористички напад на Централната железничка станица во белгискиот главни град, кој заврши без цивилни жртви. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, Ван дер Сипт потврди дека 37-годишниот маж влегол во Централната ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups