ДОМА / Најнови вести (page 567)

Најнови вести

Јавна дебата: Како се трошат нашите пари?

Денес Фондацијата за развој на локална заедница Штип и Граѓанската мрежа за спречување на конфликт на интереси во јавната администрација одржаа јавна дебата на тема: Како се трошат нашите пари? Главна цел на истражувањето е пристапот на општината во организирањето и транспарентноста во јавните набавки. -Како партнери на граѓанската мрежа ...

ПОВЕЌЕ

За два дена расветлени три тешки кражби

СВР – Штип во текот на минатите два дена расветли три кривични дела , тешки кражби. Станува збор за кражба на улицата ,,Христијан Карпош”, каде на 17 годишно малолетно лице од Штип на дрзок начин од страна на две лица му го одзеле мобилниот телефон . Додека втората е извршена ...

ПОВЕЌЕ

Казна од 600 евра за секој работник што ќе добие пониска плата од минималната утврдена со Закон

Претставени се најновите измени на Законот за минимална плата, според кои, секој работник кој ќе добие пониска плата од минималната утврдена со Закон, ќе добие казна од 600 евра. Последниот рок за изготвување на овие измени истекува денес. Овде постои и уште една опција , а тоа е доколку казната ...

ПОВЕЌЕ

Денес е светски ден за безбедност и здравје при работа.

Рудари, градежници и земјоделци се најризичните професии во Македонија. Денес е светски ден за безбедност и здравје при работа, македонското здружение и оваа година го одбележи овој важен ден во безбедноста и здравјето при работа на глобално ниво а главно мото е културата на заштита. По повод светскиот ден за ...

ПОВЕЌЕ

ЈП „Исар“ Штип ќе поставува дигитални водомери

По завршувањето на сите анализи и комплетирање на потребните документи, денес ЈП Исар до Министерството за транспорт и врски аплицираше за веќе најавениот проект за замена на старите со нови дигитални водомери. -Денес, заедно со општината аплициравме за промена на водомерите, односно за промена на 12.000 водомери во нашата општина ...

ПОВЕЌЕ

Асфалтирање на дел од улицата „Маршал Тито“ во Штип

Денес започнаа подготвителните активности за асфлатирање на дел од улицата Маршал Тито, на потегот од мостот кај градскиот плоштад „Слобода“ до мостот кај Соборниот храм „Свети Никола“ во Штип. Според фирмата изведувач асфалтирањето ќе биде завршено за една недела, а до тогаш во овој дел улицата ќе биде затворена за ...

ПОВЕЌЕ

СДСМ бара вонредна седница – избор на 6 члена на Управниот одбор на ЈП ,,Исар”

Советничката група на СДСМ и коалиционите партнери денес побараа вонредна седница на Советот на Општина Штип со точка на дневен ред: Избор на 6 члена на Управниот одбор на Јавното претпријатие ,,Исар” . „Поради нелегитимниот состав , одлуките на ова Јавно претпријатие се незаконски со што се отвора сомнеж дека ...

ПОВЕЌЕ

Пациентите навреме ќе знаат кој апарат е расипан

Јавниот здравствен систем со внесување на сите апарати во он- лајн регистер на медицинска опрема со кој располага и е во рамките на апликацијата „ Мој термин “ , наврме ќе знаат кој апарат е расипан. Од Министерството и здравствената установа ќе знаат во секој момент и со која опрема ...

ПОВЕЌЕ

Интервју: Меѓу Македонците во Италија

…..Само во Канели се 1100 Македонци, а во училиштето се 206 деца на возраст од 3- 14 години, на ниво на регион се околу 15 000 Македонци, а на ниво на Италија со пописот од 2011 се околу 90 000 Македонци, а се претпоставува дека реалната бројка е околу 120 ...

ПОВЕЌЕ

Никола Карабатиќ, светскиот првак во ракомет доаѓа во Македонија

Во среда Македонија ја пречекува репрезентацијата на Франција најдобрата светска репрезентација во ракомет во последните десет години, која доминира на секое првенство. Натпревар за квалификации за европското првенство во Полска 2016. Ова е еден од најпрестижните натпревари кои се играле во Скопје досега. Ракометарите денес, со почеток од 18 часот ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups