ДОМА / Најнови вести (page 5)

Најнови вести

Утре во МКЦ во Скопје премиера на филмот „Коливо“ од делчевскиот режисер Андреј Илиев

Деновиве излезе трејлерот за „Коливо“, филм кој пролетва режисерот Андреј Илиев кој е по потекло од Делчево го снимаше во делови од с.Град, од каде потекнуваат неговите корени. Главната улога во филмот е „Дана“ лик чиј живот се разоткрива кога ќе се појави нејзиниот љубовник. „Дана“ ја глуми познатата актерка ...

ПОВЕЌЕ

Училиштата од истокот во Делчево ги одмерија силите во женски ракомет

ООУ „Ванчо Прке“ од Делчево денес беше домаќин на првиот турнир во „Г“ групата во ракомет во женска конкуренција за ученички од 8 и 9 одделение. Покрај домаќините на турнирот учествуваа и екипите од Берово и Виница. За тренерите Драги Рашковски и Петар Бошевски овие натпревари значат многу за развојот ...

ПОВЕЌЕ

Видео: Нашите локални патишта -Делчево, Трсино, Виница

ПОВЕЌЕ

Есенски џез караван в петок во Делчево

Есенскиот џез караван може да почне! Оваа есен во Македонија ќе мириса на свежо ајварче, но и на добар македонски џез. На 10 ноември ќе се одржи првиот концерт организиран во рамки на манифестацијата Есенски џез караван по што следат Богданци, Пробиштип и Крушево. За почеток на караванот се резервирани ...

ПОВЕЌЕ

Одржан прв форум од проектот на ЕУ „Здружени сили за заеднички интереси“

ПОВЕЌЕ

Делчевските пензионери добија нов клуб

Пензионерите од Делчево добија нов клуб. За адаптација и опремување на корисниот простор на клубот и канцелариите и помошните простории кои се со површина од 350 метри квадратни се инвестирани над еден милион денари средства од Здружението на пензионери од Делчево и од Фондот на ПИОМ. – За над 3000 ...

ПОВЕЌЕ

Од следната година во Делчево започнува изградбата на пречистителна станица за вода за пиење

Во општина Делчево од следната година ќе започне да се имплементира проектот за изградба на пречистителна станица за вода за пиење. Денес во кабинетот на градоначалникот Горан Трајковски се водеа прелиминарни разговори за текот на проектот кој е од огромно значење за граѓаните, бидејки со неговата реализација ќе се реши ...

ПОВЕЌЕ

Планинарски марш за промоција на месноста „Калаџерџево“

ПОВЕЌЕ

Во тек акција за помош на опожарено семејство од с.Косевица

Семејна куќа на татко и син од село Косевица изгоре во пожар кој бил предизвикан од неисчистен оџак. Интервенцијата на противпожарната единица од М.Каменица која завршила рано утрово била пријавена на 2 ноември во 22 часот и траела вкупно 8 часа. Во гаснењето освен пожарната единица со 4 лица, учествувале ...

ПОВЕЌЕ

Градоначалникот Стаменковска и советниците ги добија уверенијата за работа

Чист возух и вода за пиење, забрзан локален економски развој и енергетска ефикасност се ветувањата кои ги даде првата жена градоначалник Соња Стаменковска кој од работата со новите советници очекува многу работа во насока на штитење на интересите на граѓаните на М.Каменица. Општинската изборна комисија денес на новата градоначалничка Соња ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups