ДОМА / Најнови вести (page 4)

Најнови вести

В петок ќе се одржи прва редовна седница на делчевскиот совет

Обемна расправа ги очекува делчевските советници кои во рамки на првата редовна седница која е закажана за в петок со почеток во 14 часот ќе имаат можност да дискутираат и да одлучуваат за вкупно 26 точки кои ќе ги имаат како дневен ред. Меѓу поважните се точките за разрешување и ...

ПОВЕЌЕ

Градежништвото перспектива за македонските иселеници во Германија

Градежници, електричари, водоинсталатери. Ова е само дел од листата на профили на работници кои во моментот и недостигаат на една од најразвиените земји во светот Германија. Оние кои долго време се занимаваат со посредување за работа на наши иселеници во Германија исто така велат дека во Германија традиционално има недостиг ...

ПОВЕЌЕ

Во Делчево одиграни меѓузонски натпревари во футсал

Денес 14.11.2017 година во Делчево во рамките на група Г (4) во конкуренција на VIII и IX одделение во спортската сала во СОУ. М.М.Брицо беа одиграни меѓузонските натпревари во футсал. Постигнати без следниве резултати: ООУ “Св.Кирил и Методиј“ Мак.Каменица 2 : 4 ООУ “Никола Русински“ с.Русиново ООУ “Гоце Делчев“ Виница ...

ПОВЕЌЕ

Параолимписката игра „boccia“ за првпат се играше во Делчево

Делчево денес беше домаќин на 100 лица со посебни потреби од повеќе градови во државата кои за прв пат имаа можност да се натпреваруваат во параолимписката дисциплина „бочиа“, спорт кој е опфатен во преку 55 земји од светот, а преку кој Делчево се запиша во историјата како прв град во ...

ПОВЕЌЕ

Четврта регионална работилница за подигнување на свеста за консолидација на земјиште во Штип

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ),поддржано од проектот финансиран од Европската Унија – MAINLAND, кој го споведува Организацијата за храна иземјоделство на Обединетите нации (ФАО), на 14 ноември, вторник ќе ја одржи четвртата регионална работилница за подигнување насвеста за консолидација на земјоделско земјиште кај земјоделците и сопствениците на земјоделско ...

ПОВЕЌЕ

Трета фудбалска лига: Во дербито на истокот Малеш минимално ја совлада ФК „Брегалница“ Делчево

Резултати од одиграното 11 коло во третата фудбалска лига Исток: Рудар – Кит-Го 2:4 Малеш – Брегалница Делчево 1:0 Слога В – Зрновка 4:0 Кежовица – Овче поле 0:1 На табелата по 11 одиграни кола со 31 освоен бод води екипата на Кит-Го, втора е екипата на Малеш со 18, ...

ПОВЕЌЕ

Видео разгледница од Франкфурт

Кон крајот на месец август екипа на Канал Плус Телевизија престојуваше во Франкфурт. Погледнете само мал дел од убавините на овој германски град.

ПОВЕЌЕ

Фудбал: Борец преголем залак за штипска Брегалница

Брегалница го доживеа првиот пораз во првенството пораз по кој борбата за првите две места во втората лига Исток ја водат Беласица и Борец. Во првото полувреме во игра без многу шанси иницијативата ја имаа гостите.Во овој дел, се постигннаа двата гола, Брегалница поведе од пенал преку гол кој го ...

ПОВЕЌЕ

Да и помогнеме на малата Валерија од Штип да продолжи да му се радува на животот

Почитувани Валерија Зафировска родена на ден 23.07.2010година на седумгодишна возраст боледува од (Tu cerebri reg frontotemporalis sin Cephalea) Т.н Тумор на мозокот Болеста е во напредната фаза поради што е потребна итна операција која чини 40.000евра, а кои без вашата Хуманост нејзините родители не можат да ги обезбедат. Апел до ...

ПОВЕЌЕ

Есенски бран на џез музика во Делчево

Дел од настап на составот „Fierce“.

ПОВЕЌЕ
Free mockups