ДОМА / Најнови вести (page 4)

Најнови вести

Пехчево одбројува ситно до фестивалот на дувачки оркестри

Печчево одбројува ситно до фестивалот на дувачки оркестри „Пехчево 2017“, фестивал кој се организира по повод патронот на градот „Павловден“. Општината и годинава направи организацијата на 7 издание на фестивалот да биде беспрекорна. Во соработка со ПС ОН Берово решен е проблемот околу потребните паркинг места, а сместени се и ...

ПОВЕЌЕ

Бројот на заболени од канцер во Косово зголемен за 35 отсто

Бројот на заболени од канцер во Косово,во првите шест месеци од годинава е повиок за 35 отсто,споредено со истиот период лани, јави дописникот на МИА. Раководството на Клинката за онкологија во Приштна ваквите бројки ги оцени како загрижувачки, додавајќи дека како резултат на растот на бројот на заболени имало недостиг ...

ПОВЕЌЕ

Силен дожд го погоди Париз

Париските власти синоќа беа принудени да затворат петнаесет метро станици во Париз, поради поплавите предизвикани од обилните дождови што го погодија главниот град на Франција. Двочасовното невреме, го погоди Париз доцна синоќа, а метро станиците повторно беа отворени рано утрово и сообраќајот се одвива нормално. Дождот продолжи да паѓа и ...

ПОВЕЌЕ

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи од ноќеска на полноќ бензините ќе продолжат да се продаваат по иста цена, а дизелот ќе поскапи за половина денар. Литар ЕУРОДИЗЕЛ БС 95 се продава за 60,5 денари, ЕУРОСУПЕР БС 98 за 62,5 денари по литар, а ЕУРОДЗИЗЕЛОТ изнесува 47 денари за еден ...

ПОВЕЌЕ

Стопанска комора ќе поднесе иницијатива за продажба на алкохол после 19, односно 21 часот

Стопанската комора на Македонија денеска ќе поднесе иницијатива до минисерството за економија за изменување на законот за трговија со која се предлага укинување на обврската за поседување лиценца за продажба на алкохолни пијалоци и отстранување на ограничувањето во однос на работното време во кое може да се врши продажба на ...

ПОВЕЌЕ

Поставен камен темелник на пречистителна станица за отпадни води во Кочани

Денеска во блиизна на Мојанци беше поставен камен темелник на пречистителната станица за третман на отпадни води. Проектот  чини над 21 милион швајцарски франци од кои поголем дел 92% се грант од Владата на Швајцарија, а останатите Владата на Република Македонија и  на општина Кочани и КЈП „Водовод“. На поставувањето ...

ПОВЕЌЕ

Црн викенд на истокот, шестмина загинати во три сообраќајни несреќи

Четири млади животи згаснаа вчера во две сообраќајни несреќи што се случија близу Кочани и Виница. Тројца млади страдаа во сообраќајна несреќа која се случи вчера во 2 часот на магистралниот пат Кочани-Штип, кај место викано „Чифлички бунар“ атар на с.Чифлик. Таму дошло до директен судар на автобус со штипски ...

ПОВЕЌЕ

Второ издание на Библио арт

Од денес во националната установа библиотека “Гоце Делчев” во Штип почнува бесплатната летна школа “Библио арт”. Ова е второ издание на летната школа, годинава се реализира со поддршка на Министерството за култура, вклучени се педесет кандидати за кои библиотеката и останатите општински институции подготвуваат богата агенда на настани и предавања. ...

ПОВЕЌЕ

ПРОДОЛЖУВАААТ БОРБИТЕ ВО ИРАЧКИОТ ГРАД МОСУЛ

Ирачките сили продолжуваат да се борат против милитантите на Исламската држава во некои делови од Мосул, еден ден откако премиерот Хаидер ал Абади го посети градот и упати честитки кон војската за големата победа која ја оствариле. Ирачката национална телевизија јави дека се одвиваат борби во стариот дел на Мосул ...

ПОВЕЌЕ

ЛОНДОН: СТАВЕН ПОД КОНТРОЛА ПОЖАРОТ ВО КАМДЕН ЛОК

Повеќе од 70 пожарникари успеале да го стават под контрола пожарот во лондонскиот трговски центар „Камден Лок“, откако во текот на ноќта огнот избувнал во зградата на оваа популарна туристичка дестинација.Пожарот ги зафатил првите три ката на зградата, а причините за неговото избувнување сè уште не се познати.Нема информации за ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups