ДОМА / Најнови вести (page 30)

Најнови вести

Депресијата е една од најраспростанетите болести

Депресијата денес заедно со кардиоваскуларните заболувања и карциномот е една од најраспространетите болести. Според истражувањата, до 2020 година таа ќе заземе второ место на листата на најзастапени заболувања. Станува збор за болести присутни во сите епохи, на сите возрасти, раси и двата пола. Жените заболуваат двапати почесто од мажите. До ...

ПОВЕЌЕ

Грција очекува кинески инвестиции во висина од 40 милијарди долари

Грција очекува новиот кинески проект, „Патот на свилата“, да ја зајакне нејзината позиција на економски план, да резултира со зголемување на трговската размена меѓу двете држави до три милијарди долари и во земјата да влезат инвестиции од Кина во висина од 40 милијарди долари. – Грчкиот бизнис очекува дел од ...

ПОВЕЌЕ

Ле Пен се кандидираше за парламентарните избори во Франција

Лидерката на крајнодесничарскиот Национален фронт Марин Ле Пен, која ги изгуби претседателските избори од нејзиниот ривал Емануел Макрон, синоќа ја објави нејзината кандидатура за парламентарните избори во јуни. – Не можам да поднесам да не бидам на чело на моите војници во една битка, што ја сметам за главна, нагласи ...

ПОВЕЌЕ

Напаѓачот од „Тајмс сквер“ боледува од психичко растројство

Њујоршката полиција го уапси лицето кое синоќа влета со неговиот автомобил во група пешаци на плоштадот „Тајмс Сквер“ во центарот на Њујорк и при тоа загина еден тинејџер, а уште 23 лица се повредени. Напаѓачот е 26-годишниот Ричард Рохас од Бронкс, кој за време на сослушувањето изнел бројни вознемирувачки факти. ...

ПОВЕЌЕ

ЈП Исар ќе ги осветлува градските гробишта во Штип

За три години во подобрување на инфраструктурата на градските гробишта во Штип се вложени околу 200 илјади евра. Пред еден месец заврши и оградувањето на гробишта, кој беше еден од повеќето заеднички проекти на кој работеа Општина Штип и јавното претпријатие „Исар“. Со поставувањето на оградата, привршува уредувањето на гробишта. ...

ПОВЕЌЕ

Граѓаните на Штип учеа како да препознаат лажни вести

Во земјава во последните неколку години постои голем разидување помеѓу начинот на кој се примаат вестити и истите се толкуваат. Поголемиот број од граѓаните не знаат да препознаат лажна вест и се повеќе веруваат на интернет порталите. За ваквата состојба да се подобри во Штип денес граѓаните имаат можност да ...

ПОВЕЌЕ

Матурантите од СОУ „Љупчо Сантов“ Кочани блеснаа на матурската и го прославија полнолетството

196 матуранти од Гимназијата „Љупчо Сантов“ го прославија еден од најважните  моменти од својот живот кога стануваат полнолетни , момент кога го поминуваат прагот помеѓу тинејџерските години и сериозноста. Матурантите пристигнуваа во училиштето каде што беа пречекани од многубројниот народ кој и годинава не го штедеше аплаузот, а потоа организирано ...

ПОВЕЌЕ

Нов влажен бран и заладување од недела

Нов влажен бран проследен со северозападен ветер ќе ја зафати земјата од недела, што ќе услови намалување на дневните температури за пет до седум степени. Како што информираат од УХРМ, влажен бран со врнежи од дожд ќе почне да преминува преку земјата од недела претпладне. Врнежите на повеќе места ќе ...

ПОВЕЌЕ

Долгорочни решенија за лицата со посебни потреби

Граѓанските здруженија на лицата со посебни потреби и родителите на деца со пречки во развојот, се подготвуваат за второто кампување пред Собранието на РМ . Од утре до недела над 40 шатори ќе бидат поставени во паркот “Жена борец” во Скопје, овојпат се најавува далеку поголем број на учесници кои ...

ПОВЕЌЕ

Виница, Зрновци и Чешиново – Облешево со проекти од Програмата за регионален развој

Источниот плански регион за оваа година доби финансиска поддршка за три проекти од Министерството за локална самоуправа, односно Програмата за рамномерен регионален развој на Владата на РМ. Центарот за развој на источниот плански регион аплицираше со четири проекти, но проектот за реконструкција на целосно руинирана куќа со стара архитектура во ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups