ДОМА / Најнови вести (page 3)

Најнови вести

Штипската клиничка болница се опреми со неврохируршки микроскоп

Штипската Клиничка болница набави неврохируршки микроскоп, апарат кој во голема мера ќе ги олесни неврохируршките зафати. Се работи за донација од Универзитетска клиника за неврохирургија од Цирих, Швајцарија. Невохируршкиот микроскоп е единствен од ваков тип во државата и е од реномираниот бренд Лајка. Штипската болница го доби како грант од ...

ПОВЕЌЕ

МЕПСО со апел до земјоделците – внимателно кај далноводите

Македонскиот електропреносен систем оператор апелира до земјоделците во екот на сезоната на наводнување да бидат крајно внимателни додека ракуваат со опремата за наводнување, односно со земјоделската и додатната механизација кога работат во близина на далноводите. Посебна внимателност се препорачува при минењето под трасите на далноводите.Голема опасност во овој период доаѓа ...

ПОВЕЌЕ

Во Пехчево започна седмото издание на традиционалниот Фестивал на дувачки оркестри

Во македонската Гуча започна седмото издание на традиционалниот Фестивал на дувачки оркестри „Пехчево 2017“, фестивалот кој годинава има ревијален карактер, а на кој во текот на трите фестивалски вечери ќе продефилираат најдобрите дувачки оркестри од Македонија, Бугарија и Србија. Во рамки на првиот дел од програмата свој концерт пред пехчевци ...

ПОВЕЌЕ

УЈП ЌЕ ОТПОЧНЕ СО ПРИСИЛНА НАПЛАТА НА РАДИОДИФУЗНА ТАКСА

Граѓаните и фирмите кои имаат неплатена Радиодифузна такса до 30.06.2017 година, да извршат плаќање на долговите во најкусо време, бидејќи Управата за јавни приходи ќе отпочне со постапки за присилна наплата. Со цел обврзниците да не се изложуваат на блокирање на сметки и дополнителни трошоци, препорачуваме навремено да проверат дали ...

ПОВЕЌЕ

Во Берово одржана прес-конференција за проектот „ Градење инфраструктура за одржлив развој на туризмот“

Во Берово на прес-конфренција беше презентиран проектот „Градење инфраструктура за одржлив развој на туризмот“, проект кој се реализира со општина Сандански Р. Бугарија, а кој предвидува изградба на филтер станица за вода на Беровското езеро. Општина Берово е една од ретките општини кои активно уествуваат во сите отворени повици по ...

ПОВЕЌЕ

Беровската гимназија со свој претставник на Математичката Олимпијада во Бразил

Уште еден огромен успех за ОСУ „Ацо Русковски“ од Берово. Ученикот во 2 година гимназија Милан Тасевски ке биде дел од националниот тим кој ќе ја претставува Македонија на Меѓународната Математичка Олимпијада која ќе се одржи во градот Рио де Жанеиро во Бразил. -Тоа е огромен успех на нас како ...

ПОВЕЌЕ

Одбележан Петровден – празникот на градот Кочани

Со празнична вечерна богослужба и со утрена и Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Вмч. Ѓорѓи“ на која чиноначалствува  Митрополитот Брегалнички  Иларион во сослужение на повеќе свештеници од Кочанското архиерејско намесништво беше одбележан празникот на градот Кочани Петровден. По Литургијата свештениците и верниот народ се упатија на  Литија со иконата ...

ПОВЕЌЕ

Пробиштип финишира со обнова на градските и улиците во руралните средини

Денес нов асфалтен слој доби улицата “Славко Баев” во центарот на Пробиштип. Се работи за овагодишен инфраструктурен проект на Општина Пробиштип, кој се одвиваше во две фази, со цел пред обнова на асфалтот да се реши проблемот со опфатот на атмосферските води. Денес се асфалтираа и улици во село Ратавица, ...

ПОВЕЌЕ

Невреме во Хрватска (видео)

По топлотниот бран, Хрватска повторно зафатена со невремиња, проследени со дожд и град со големина на пинг-понг топчиња. На северниот дел и во шумските предели е забележана голема штета.Надлежните служби неколкупати интервенирале на локалните патишта, за отстранување на паднати гранки и стебла.     Сподели:

ПОВЕЌЕ

Организирано делување во заштитата од пожари во Кочани

Градоначалникот на општина Кочани Ратко Димитровски на заедничка средба со релевантни преставници од институциите задолжени за заштита од пожари, разговараше за организирано делување на сите релевантни фактори во општината за запштита од пожари. На средбата присуствуваа преставници од Шумското стопанство „Осогово“,  кочанската територијална противпожарна единица и од општината Кочани. -Состанокот ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups