ДОМА / Најнови вести (page 20)

Најнови вести

Рекордно ниска смртност на новороденчиња во болницата во Штип

Смртноста на новороденчињата во штипската клиничка болница во последните неколку години е драстично намалена. 2001 година е границата од кога почнува позитивната статистика во поглед на смртноста, но и заболувањата во неонаталниот период кај новородените во болницата во Штип. Ова се должи на воведување на современите протоколи во неонатологијата, како ...

ПОВЕЌЕ

Во Бугарија уапсени седуммина фалсификатори на платежни картички

Во заедничка акција на бугарската полиција и Европол, во Бугарија се уапсени седум лица, осомничени за припадност во криминална група. соопшти денеска главниот секретар на бугарското Министерство за внатрешни работи, Младен Маринов. Како што јави БТА, станува збор за криминална група составена од Бугари и Шпанци, осомничени за изработка на фалсификувани платежни картички. Во ...

ПОВЕЌЕ

ВМРО-ДПМНЕ: Земјоделците очекуваат Владата да ги решава проблемите со кои се соочуваат

– Земјоделците се соочуваат со проблем поврзан со откупот на земјоделските производи, а во моментов алармантна е ситуацијата со производителите на праски во државава. Според информациите кои ги имаме голем дел од родот во моментов пропаѓа, а земјоделците претрпуваат штета, рече Ванчо Костадиновски на денешната партиска прес-конференција, нагласувајќи дека се засегнати ...

ПОВЕЌЕ

Поскапуваат цигарите во Македонија

На први јули годинава кутија цигари се очекува да поскапи за околу четири денари, а до 2023 година се очекува цената на една кутија цигари да биде повисока и за 40 денари во однос на сегашната. Согласно регулативите за акцизи на цигарите, расте цената на ова „задоволство“ за граѓаните на ...

ПОВЕЌЕ

Вештачка интеленција за дијагностицирање срцеви заболувања

Според Институтот за јавно здравје, во 2014 година 11 270 лица починале од кардиоваскуларни заболувања, а најмалку секој втор во Македонија починува од срцева болест. Поради стресот и интезивното темпо на живот, границата на лица со потенцијален ризик од срцев удар се спушта од старосната категорија над 65, на старосната ...

ПОВЕЌЕ

Пекарите во Франција предупредуваат – до крајот на годината ќе нема путер

Француските пекари предупредија за висок пораст на цените на путерот и оти тоа многу влијае врз нивниот профит. Тоа според нив е закана за целата пекарска индустрија бидејќи до крајот на годината може да има недостиг од путер. – Цената на путерот кој е четвртина од состојките во француските пецива, ...

ПОВЕЌЕ

Меј длабоко ожалостена поради жртвите од пожарот во Лондон

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е длабоко ожалостена од загубата на животите, при пожарот што се случи во Гринфил тауер во Лондон. При пожарот загинаа шест лица, од кои две деца, додека над 70 се повредени. – Премиерката е длабоко ожалостена од трагичната загуба на животите во Гринфил тауер и ...

ПОВЕЌЕ

Средба на крводарителите од Кочани по повод Денот на крводарителството 14 јуни

Околу 100 тина крводарители од општините Кочани, Зрновци и Чешиново Облешево на заедничка средба по повод Светскиот ден на крводарителите  14 јуни. Оние кои скапоцената течност ја дарувале повеќе од 5 пати добија признанија и награди од  ОО на Црвен крст Кочани. За 75 пати дарувана крв кочанската организација на ...

ПОВЕЌЕ

Проект на СВР Штип за заштита на населението од кражби

Во Кочани денеска се одржа средба на советодавната група на граѓани на општина Кочани  со цел презентирање на проект изготвен од страна на отсекот за превенција при СВР Штип со наслов „Превенција од провални кражби“  и истиот ќе се реализира на целата територија која што  ја покрива СВР Штип. Проектот ...

ПОВЕЌЕ

Грција ќе даде зелено светло за влез на Македонија во Алијансата само со ново име во Обединетите нации

Надежта на новата Влада, Македонија под привремената референца да стане членка на НАТО, не доаѓа во предвид според шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Грција ќе даде зелено светло за влез на Македонија во Алијансата само со ново име во Обединетите нации. -Мојата главна порака денеска е – јас сум ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups