ДОМА / Најнови вести (page 20)

Најнови вести

Се зголемува бројот на метеопати

КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ДИРЕКТНО ВЛИЈААТ И НА РАСПОЛОЖЕНИЕТО И НА ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ. НАГЛИТЕ ТЕМПЕРАТУРНИ РАЗЛИКИ СЕ ПРИЧИНА ЗА СЕ ПОГОЛЕМИОТ БРОЈ НА МЕТЕОПАТИ. РЕЧИСИ ПОЛОВИНА ОД СВЕТСКАТА ПОПУЛАЦИЈА СТРАДА ОД МЕТЕОПАТИЈА. ПРЕСТОЈ ВО ПРИРОДА И ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ Е ОСНОВНАТА ПРЕВЕНТИВНА МЕРКА ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА МЕТЕОПАТСКИТЕ СИМПТОМИ.

ПОВЕЌЕ

Промовирана библиографијата за професор Душко Цацков

Штипската библиотека „Гоце Делчев“ денес ја промовираше персоналната библиографија на истакнатиот и долгогодишен професор на Педагошкиот факултет Душко Цацков по повод 80 години од неговото раѓање. Цацков е еден од најзначајните штипјани кои многу допринесол на родниот град. За него рецензентот Венко Андоновски напишал дека Цацков ќе биде запаментен како ...

ПОВЕЌЕ

ЈП Стипион изгради трибини на спортскиот терен во населба Дузлак

Спортското игралиште во штипската населба „Дузлак“ комплено е завршено. Јавното претпријатие „Стипион“ изгради трибини на кој љубителите на спортот ќе можат да уживаат во спортските натпревари. За ова игралиште да добие трибини се инвестирани околу 100 илјади денари за нивна изградба. Од наредната недела јавното претпријание ќе продолжи со реконструкција ...

ПОВЕЌЕ

Напаѓачот од Брисел предизвикал две експлозии пред да биде застрелан

Федералниот обвинител на Белгија, Ерик ван дер Сипт на денешната прес-конференција во Брисел соопшти детали од вечрашниот терористички напад на Централната железничка станица во белгискиот главни град, кој заврши без цивилни жртви. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, Ван дер Сипт потврди дека 37-годишниот маж влегол во Централната ...

ПОВЕЌЕ

Владата се задолжи со 5,6 милиони евра

Владата денеска се задолжи за 345.020.000 денари или вкупно 5,6 милиони евра на домашниот пазар, сума која е идентична со онаа која достасува за враќање на стари долгови, веќе следниот ден, в среда. Станува збор за 15-годишни државни обврзници со девизна клаузула, со каматна стапка од 3,80%. Заемот треба да ...

ПОВЕЌЕ

Зголемен бројот на пожари во Кочанско

Зголемен број пожари регистрира ТППЕ на Кочани годинава во споредба со истиот период ласнакта година. Опасноста од појава на пожари значително е зголемена во текот на летниот период. Затоа од ТППЕ на Кочани  со апел за поголемо внимание, најмногу до земјоделците кои ги палат своите стрништа. -123 пожари  регистрира Територијалната ...

ПОВЕЌЕ

Кочанските полициски службеници даруваа крв

Крводарителска акција спроведен полицијата од Кочани во соработка со ОО на Црвен крст Кочани и Институтот за трансфузиона медицина од Штип. Оваа е втора од планираните три крводарителски акции за согласно годишниот план и програма за оваа година. Полициските службеници  ја покажаа својата хуманост, акцијата помина успешно. Дарувани околу 30 ...

ПОВЕЌЕ

Општина Штип утре ќе спроведе прскање против комарци

Општина Штип утре по втор пат ќе врши прскање против комарци на целата територија. Третирањето ќе се спроведе во период од 12 часот после полноќ до шест часот изутрина. Запрашувањето ќе го врши овластена фирма, со апаратура за УЛВ ладно запрашување. На овој начин ќе се уништат ларвите на комарците ...

ПОВЕЌЕ

Mинатиот месец од невремето во Штип штета пријавиле десеттина граѓани

Невремето што на 23 мај го зафати Штип околу 10 граѓани пријавиле штета настанта од атмосферските и канализационите води. Најголем дел од жителите се од Ново Село и штипската населба Леваци. Освен поплавени домови и матријална штета, беа раскопани и неколку улици градот, а едно возило беше излезено од патот. ...

ПОВЕЌЕ

СРЦ „Суитлак“ во штипската неселба Деснаци вчеравечер мета на вандали

Спортско рекреативниот центар „Суитлак“ во штипската населба Деснаци вчеравечер е уништен од несовесни граѓани. Целосно е уништен инвентарот кој пред неколку месеци ЈП „Исар“ го обнови. Овој парк во кој има и спортско игралиште е еден од постарите паркови кои се изградени во Штип, кој граѓаните секојдневно го посетуваат. На ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups