ДОМА / Најнови вести (page 2)

Најнови вести

За СДСМ, хигиената во Делчево лоша, според директорот на ЈПКД „Брегалница“ задоволителна

На прес конференција денес кандидатот за градоначалник од СДСМ, Горан Трајковски рече дека хигиената во градот Делчево е загрозена заради недостиг од возила јавното претпријатие ѓубрето во Делчево го исфрла со трактор. -Двете стари возила за собирање ѓубре со кои располага јавното претпријатие не се доволни за тековното работење на ...

ПОВЕЌЕ

Трагедија во Штип – тешко повредено 13 годишно момче кое падна од трети кат

Дванаесетгодишно момче е тешко повредено, откако вчера околу 22 часот паднало од трети кат од зграда на улицата „Енгелсова“ во Штип. Со итна медицинска помош детето е пренесено во штипската клиничка болница и по укажаната помош од страна на неврохирург и заради сериозноста на повредите на мозокот, детето итно е ...

ПОВЕЌЕ

Во четврток почнува Пробиштип SUMMER FESTIVAL

Се е подготвено за “summer festival” во Пробиштип, кој почнува во четврток, 27 јули и ќе трае до раните утрински часови во недела на платотот пред градскиот пазар во Пробиштип. Пробиштипјани очекуваат голем број гости а организаторот, локалната самоуправа најавува музичка програма за сечиј вкус. Овагодишната програма ја отвараат Драган ...

ПОВЕЌЕ

Се гради локален пат до штипско Долани

На минатогодишниот конкурс за проекти за подобрување на животните услови во руралните средини кој го објави Министерството за финансии, Општина Штип доби средства за изградба на пат за село Долани. Градежните работи веќе се започнати со стартна позиција од градските гробишта. Во прва фаза ќе се гради патот до месноста ...

ПОВЕЌЕ

Извесен надоместот за околу 3000 стечајци, износот ќе се утври неделава

Последно пребројување на стечајците се врши деновиве, државата има средства за месечен надомест за околу три илјади стечајци. Во оваа група ќе бидат опфатени лицата кои до моментот на приватизација на државните компании имаат 15 години непрекинат стаж, а потоа останале без работа како технолошки вишок или стечајни работници и ...

ПОВЕЌЕ

Почнува фестивалот ГЛАСНО – Култура за сите

“Покрај тоа што се бавиме со одбрана на работничките права и унапредување на истите, се залагаме и за враќањето на граѓаните во културниот живот и општествените случувања”, објави денес на прес конференција Горан Трајков, претседател на Здружението “Гласно “ од Штип. За таа цел креираме културни настани, а деновиве започнуваме ...

ПОВЕЌЕ

В недела ќе се уништува бомбата во Штип

Дирекцијата за заштита и спасување – Подрачно одделение Штип ги извесува граѓаните дека после опсежни анализи одлучено е уништувањето на бомбата од втората светска војна пронајдена во Штип да се врши на лице место. Уништувањето ќе се изврши в недела 23 јули во период од 10 до 15 часот. Дирекцијата ...

ПОВЕЌЕ

Финишира обновата на улиците во Општина Пробиштип

До крајот на овој месец во Општина Пробиштип ќе бидат завршени сите инфраструктурни сообраќајни проекти од програмата на локалната самоуправа. Во дел од руралните подрачја и приградските населби асфалтирани се неколку улици, а во тек се подготвителни зафати за обнова и на дел од улиците во градот. Општина Пробиштип годинава ...

ПОВЕЌЕ

Визер: Од 29 октомври нема веќе доплата за кабински багаж

Нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ денеска најави дека од 29 октомври годинава патниците повеќе нема да плаќаат дополнителен надомест за голем или мал рачен багаж во кабината на авионот на оваа авиокомпанија. – Патниците ќе имаат право да донесат еден дел од рачниот багаж кој ги исполнува димензиите од 55х40х23см. Оваа ...

ПОВЕЌЕ

Гудуриќ нов соиграч на Перо Антиќ

Српскиот кошаркар, Марко Гудуриќ, наскоро ќе биде промовиран како нов кошаркар на турскиот и европскиот шампион, Фенербахче. Сега веќе поранешниот член на Црвена Звезда пристигна во Истанбул, каде треба да ги изврши редовните медицински прегледи па потоа да потпише четиригодишен договор со турскиот гигант. Турските медиуми откриваат дека Фенер за ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups