ДОМА / Најнови вести (page 10)

Најнови вести

ФФМ: Суперкупот не смее да биде поле за политички препукувања, Македонија ќе биде горд домаќин на големиот фудбалски спектакл

Фудбалска федерација на Македонија, градот Скопје и Република Македонија пред три години ја заслужија шансата да го организираме досега најголемиот спортски настан во нашата историја. Ја добивме довербата на УЕФА да бидеме домаќин на УЕФА Супер Куп финалето 2017 година. Бидејќи, порано или подоцна, на сите им стана јасно дека ...

ПОВЕЌЕ

Топол бран, локална нестабилност

Под влијание на многу топла воздушна маса до крајот на месецот продолжува периодот на многу топло време со натпросечни максимални температури на воздухот, кои насекаде ќе надминуваат 30, а вдолж Повардарието и 35 степени. Ултравиолетовото зрачење ќе биде многу високо, а вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. До вторник ...

ПОВЕЌЕ

Општина Пробиштип со полн интензитет работи на предвидените инфраструктурни зафати

Општина Пробиштип со полн интензитет работи на предвидените инфраструктурни зафати. 1700 метри асфалт се поставуваат во селото Пробиштип, нема да бидат изоставени ниту улиците во Златово, а со изградба на улиците ,,Златко Баев” и ,,Гоце Делчев” комплетно ќе се реализира проектот. Општина Пробиштип почна инвестира и во уличното осветлување, кое ...

ПОВЕЌЕ

Утре муслиманите слават Рамазан Бајрам

Утре муслиманите го слават рамазан бајрам, еден од најголемите муслимански празници посветен на откривањето на светата книга Куран на Архангелот Гаврил, кој потоа му ја пренел на пророкот Мухамед. Пред утрешниот празник муслиманските верници го практикуваат месецот на рамазан , месец на пост, молитва, солидарност и милосрдие. Постот се практикува ...

ПОВЕЌЕ

Бесплатна правна помош побарале 260 граѓани од источниот регион

Преку проектот „Пристап до правда“ над 1300 граѓани во земјава за година и пол побарале бесплатна правна помош. Од нив само на 57 граѓани успеале да добијат адвокат кој бесплатно ќе ги застапува во судски и управни постапки. Најчесто граѓаните од истокот бараат бесплатна правна помош за семејно насилство, но ...

ПОВЕЌЕ

Библиографија за проф. д-р Методи Чепреганов

НУ-УБ „Гоце Делчев“ Штип  ја промовираше Персоналната библиографија на професор доктор Методи Чепреганов. Библиографијата во издание на штипската библиотека е големо признание за мене како штипјанец, изјави др. Чепреганов на денешната промоција. Во персоналната библиографија за д-р Чепреганов која ја уредија Жаклина Петрушева, Ирена Јорданова и Драган Ѓорѓиев од штипската ...

ПОВЕЌЕ

Летен камп во Лесново за децата волонтери на Црвен крст

Децата волонтери на Општинските организации на Црвениот крст од општините Велес, Неготино, Пробиштип, Кочани, Свети Николе и Радовиш, за прв пат учествуваат на летен камп што Општинската организација на Црвениот крст во соработка со Општина Пробиштип и Советот на млади на Општина Пробиштип го организираше во селото Лесново, каде што ...

ПОВЕЌЕ

Граѓанските здруженија бараат продолжување на проектите и програмите за превенција на здравјето

Здружението на граѓани ХОПС, за континуирана финансиска поддршка на програмите за намалување на штетите од употреба на дроги денеска ја промовираше кампањата „Со клучни одлуки до здрава заедница“. Целта е да се повикаат носителите на одлуките за продолжување на проектите и програмите кои работат на превенција и унапредување на јавното ...

ПОВЕЌЕ

Владата го прекина рекламирањето на Си-ен-ен и Би-би-си

Владата нема повеќе рекламни кампањи на светските телевизии. Премиерот Зоран Заев денеска од собраниската говорница информираше дека кампањите се прекинати и дека веќе се заштедени 10 милиони евра. „Заштедите во државната каса почнаа. Веќе се заштедени 10 милиони евра, ги прекинавме кампањите на Си-ен-ен и Би-би-си, ги прекинавме договорите со странските ...

ПОВЕЌЕ

Џамбаски: Македонскиот национализам е фалсификувана српска конструкција/Видео

Нова провокација доаѓа од бугарскиот пратеник во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски, во која тврди дека Македонија е фалсификувана српска конструкција, а македонско малцинство во Бугарија не постои воопшто. „За македонскиот национализам, релевантната причина која се вади за него обично е смешно да се анализира. Се работи за една фалисификувана српска конструкција измислена од ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups