ДОМА / Најнови вести / Македонија

Македонија

Bel ‘Canto од Кочани со нов кавер и најава за нов сингл

Вистинско есенско освежување. Најактуелниот кочански бенд  Bel ‘ Canto го промовираше новиот и прв кавер „Све је лаж“ од мега популарниот Дино Мерлин. Каверот ги воодушеви фановите, а наиде и на позитивни критики и кај музичарите. Станува збор за релативно млад  талентиран бенд од Кочани, полн со енергија и креативност ...

ПОВЕЌЕ

Извесен надоместот за околу 3000 стечајци, износот ќе се утври неделава

Последно пребројување на стечајците се врши деновиве, државата има средства за месечен надомест за околу три илјади стечајци. Во оваа група ќе бидат опфатени лицата кои до моментот на приватизација на државните компании имаат 15 години непрекинат стаж, а потоа останале без работа како технолошки вишок или стечајни работници и ...

ПОВЕЌЕ

Визер: Од 29 октомври нема веќе доплата за кабински багаж

Нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ денеска најави дека од 29 октомври годинава патниците повеќе нема да плаќаат дополнителен надомест за голем или мал рачен багаж во кабината на авионот на оваа авиокомпанија. – Патниците ќе имаат право да донесат еден дел од рачниот багаж кој ги исполнува димензиите од 55х40х23см. Оваа ...

ПОВЕЌЕ

Сузбивање на сивата економија и реформи на инспекциските служби бара ССК

Реформа на инспекциските служби, сузбивање на сивата економија и учество на деловната заедница во креирањето на економските политики, се трите клучни барања што Сојузот на стопанските комори (ССК) му ги испорача денеска на деловен појадок на владиниот економски тим предводен од премиерот Зоран Заев. ССК пред Владата претстави пакет од ...

ПОВЕЌЕ

Доста ни е од празни ветувања – “5 до 12 ” на мирен протест во Скопје

Граѓанската иницијатива “5до 12” по четврти пат утре ќе го реализира мирниот протест со кампување во паркот “Жена борец” во Скопје. Повикуваат граѓаните, пред се жителите на Скопје да им дадат силна поддршка за време на нивниот престој таму, бидејќи од владата засега имаат само ветувања. Нам ни е преку ...

ПОВЕЌЕ

Екстремните жештини – причина за мозочен удар

Екстремно високите температури од почетокот на месецот резултираа со зголемување на пациентите со мозочни удари во Клиничката болница во Штип. Минатите две недели просечно по двајца со мозоќен удар се хоспитализираат на одделението за неврологија во болницата во Штип, вели д-р Елена Личкова, специјалист невролог. Досегашната фреквенција на пациенти со ...

ПОВЕЌЕ

МЕПСО со апел до земјоделците – внимателно кај далноводите

Македонскиот електропреносен систем оператор апелира до земјоделците во екот на сезоната на наводнување да бидат крајно внимателни додека ракуваат со опремата за наводнување, односно со земјоделската и додатната механизација кога работат во близина на далноводите. Посебна внимателност се препорачува при минењето под трасите на далноводите.Голема опасност во овој период доаѓа ...

ПОВЕЌЕ

УЈП ЌЕ ОТПОЧНЕ СО ПРИСИЛНА НАПЛАТА НА РАДИОДИФУЗНА ТАКСА

Граѓаните и фирмите кои имаат неплатена Радиодифузна такса до 30.06.2017 година, да извршат плаќање на долговите во најкусо време, бидејќи Управата за јавни приходи ќе отпочне со постапки за присилна наплата. Со цел обврзниците да не се изложуваат на блокирање на сметки и дополнителни трошоци, препорачуваме навремено да проверат дали ...

ПОВЕЌЕ

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи од ноќеска на полноќ бензините ќе продолжат да се продаваат по иста цена, а дизелот ќе поскапи за половина денар. Литар ЕУРОДИЗЕЛ БС 95 се продава за 60,5 денари, ЕУРОСУПЕР БС 98 за 62,5 денари по литар, а ЕУРОДЗИЗЕЛОТ изнесува 47 денари за еден ...

ПОВЕЌЕ

Стопанска комора ќе поднесе иницијатива за продажба на алкохол после 19, односно 21 часот

Стопанската комора на Македонија денеска ќе поднесе иницијатива до минисерството за економија за изменување на законот за трговија со која се предлага укинување на обврската за поседување лиценца за продажба на алкохолни пијалоци и отстранување на ограничувањето во однос на работното време во кое може да се врши продажба на ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups