ДОМА / Најнови вести / Источен регион

Источен регион

Завршни обраќања на кандидатите за градоначалници на Делчево

ПОВЕЌЕ

Митинг на ВМРО – ДПМНЕ во Делчево

Во Делчево митинг одржа ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија„. Митингот започна со оддавање почит за трагично загинатото семејство кое ги загуби животите во сообраќајна несреќа. На митингот говор зедоа кандидатот за градоначалник Иван Соколов, носителот на советничката листа Сашко Ивановски како и претседателот на ВМРо – ДПМНЕ Никола ...

ПОВЕЌЕ

Делчево денес се збогува со тричленото семејство кое вчера ги изгуби животите во тешката сообраќајна несреќа

Делчевчани не можат да ја сокријат тагата по трагичната загуба за Делчево која се случи по тешката сообраќајна несреќа на магистралниот пат Делчево – М.Каменица, несреќа која во неповрат ги однесе животите на Дејан, Емилија и малиот Даријан. Од своите сограѓани делчевчани ќе се простат во 16 : 00 часот, ...

ПОВЕЌЕ

Во 2 коло од првата лига ракометарите од Делчево на мегдан со РК „Повардарие“

Претстојната недела РК Делчево во рамки на 2 коло од првологашката конкуренција во машки ракомет ќе се сретне со РК Повардарие. Натпреварот ќе биде вистински тест за делчевци кои во првото коло во драматичен и неизвесен натпревар во завршните минути ја однесоа победата и го донесоа првите бодови во Делчево. ...

ПОВЕЌЕ

Локални избори 2017: Кандидатите за градоначалници најавија нови проекти

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ преку кандидатите за градоначалници на своите прес-конференции продолжија со најава за проектите кои ќе ги реализираат доколку ја добијат довербата на граѓанитена претстојните локални избори. Во Берово приоритет за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде дореализација на проектот за рехабилитација на канализационата мрежа. Во Делчево кандидатот на СДСМ ...

ПОВЕЌЕ

Oпштинско корисна работа по 6 пат во Делчево

Надлежната комисија составена од претставници на општина Делчево, Центарот за вработување и Центарот за социјални работи ги одбра 15 кандидати кои ќе бидат дел реализацијата на проектот „Општинско-корисна работа“, проект кој по 6 пат ќе се спроведува на територијата на општина Делчево. -Претходно беше распишан оглас кој траеше до 24 ...

ПОВЕЌЕ

За СДСМ, хигиената во Делчево лоша, според директорот на ЈПКД „Брегалница“ задоволителна

На прес конференција денес кандидатот за градоначалник од СДСМ, Горан Трајковски рече дека хигиената во градот Делчево е загрозена заради недостиг од возила јавното претпријатие ѓубрето во Делчево го исфрла со трактор. -Двете стари возила за собирање ѓубре со кои располага јавното претпријатие не се доволни за тековното работење на ...

ПОВЕЌЕ

Се гради локален пат до штипско Долани

На минатогодишниот конкурс за проекти за подобрување на животните услови во руралните средини кој го објави Министерството за финансии, Општина Штип доби средства за изградба на пат за село Долани. Градежните работи веќе се започнати со стартна позиција од градските гробишта. Во прва фаза ќе се гради патот до месноста ...

ПОВЕЌЕ

Почнува фестивалот ГЛАСНО – Култура за сите

“Покрај тоа што се бавиме со одбрана на работничките права и унапредување на истите, се залагаме и за враќањето на граѓаните во културниот живот и општествените случувања”, објави денес на прес конференција Горан Трајков, претседател на Здружението “Гласно “ од Штип. За таа цел креираме културни настани, а деновиве започнуваме ...

ПОВЕЌЕ

В недела ќе се уништува бомбата во Штип

Дирекцијата за заштита и спасување – Подрачно одделение Штип ги извесува граѓаните дека после опсежни анализи одлучено е уништувањето на бомбата од втората светска војна пронајдена во Штип да се врши на лице место. Уништувањето ќе се изврши в недела 23 јули во период од 10 до 15 часот. Дирекцијата ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups