Хроника

Трагедија во Штип – тешко повредено 13 годишно момче кое падна од трети кат

Дванаесетгодишно момче е тешко повредено, откако вчера околу 22 часот паднало од трети кат од зграда на улицата „Енгелсова“ во Штип. Со итна медицинска помош детето е пренесено во штипската клиничка болница и по укажаната помош од страна на неврохирург и заради сериозноста на повредите на мозокот, детето итно е ...

ПОВЕЌЕ

Црн викенд на истокот, шестмина загинати во три сообраќајни несреќи

Четири млади животи згаснаа вчера во две сообраќајни несреќи што се случија близу Кочани и Виница. Тројца млади страдаа во сообраќајна несреќа која се случи вчера во 2 часот на магистралниот пат Кочани-Штип, кај место викано „Чифлички бунар“ атар на с.Чифлик. Таму дошло до директен судар на автобус со штипски ...

ПОВЕЌЕ

Трагедија во Штип – жена удавена во водите на Брегалница

Ноќеска во Штип се случи трагичен настан, утринава во водите на река Брегалница во близина на Бања Кежовица пронајдено е безживотно тело на жена. Увид на местото на настанот околу 7 часот изврши полициска екипа, јавен обвинител и лекар патолог. Првичните резултати од истрагата покажале дека се работи за штипјанка ...

ПОВЕЌЕ

Малолетничка на мопед повреди пешак на пешачка патека

Вчера попладне во 19 часот и 30 минути на пешачка патека во Делчево се случи сообраќајна незгода во која тешко повредена е 62 годдишна жена која се здобила со скршеници и контузии и се наоѓа на лекување во Клиничката болница во Штип. Незгодата се случила кога мопед управуван од малолетничка ...

ПОВЕЌЕ

Кривични пријави за насилство и силување во Кочани

Кочанската полиција поднесе кривична пријава против В.К. (25) од Кочани поради насилство. Нападот се случил на 19 март годинава, кога на скалите пред Одделението за гинекологија во Општа Болница Кочани, пријавениот без причина и повод почнал да ја навредува и да упатува закани по животот на болничарката С.С. (43). Во ...

ПОВЕЌЕ

Трета разбојничка кражба годинава во Штип

Крадците продолжуваат да оперираат во штипските продавници во работно време. Вчера во Штип се случи трета разбојничка кражба од продавница, која не резултираше со богат плен за крадецот, но во опасност го стави животот на вработените, бидејќи крадецот се заканувал со нож. СВР Штип поднесе кривични пријави против 51 годишен ...

ПОВЕЌЕ

Почна сезоната на моторциклите

Не возете без кацига, не возете без возачка дозвола за соодветната категорија, не возете пребрзо и секогаш возете технички исправен мотор. Ова се главните совети кои моторцикчистите ги добиваат во полициските превентивни кампањи кога се работи за возилата кои со топлото време ги има во голем број на градските улици. ...

ПОВЕЌЕ

Основното јавно обвинителство Кочани ги истражува причините за смртта на 26 годишниот кочанчанец (видео од местото каде беше пронајдено безживотното тело)

Основното јавно обвинителство Кочани ги истражува причините за смртта на 26 годишниот кочанчанец. Извршен е увид со увидна и форензичка екипа на МВР  на телото на починатиот кој беше пронајден во подрумескиот дел на трговскиот центар.  Во насока на утврдување на причините за смртта кај момчето, Основното јавно обвинителство Кочани ...

ПОВЕЌЕ

Тешко повреден пешак во сообрачајна незгода во Виница

Вчера околу пладне се случи сообраќајна несреќа во Виница. На паркинг простор 57 годишната Љ.А. од с.Јакимово-Виница, управувајќи автомобил „Рено Меган“ удрила во 57 годишната жителка на с. Оризари со иницијали П.Л. Пешачката се здобила со скршеница на рбетот. Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица-Виница.

ПОВЕЌЕ

Тешко повреден од сообраќајна несреќа на патот Штип – Радовиш

Претпладнево на регионалниот пат Штип – Радовиш се случи сообраќајна несреќа во која тешко е повреден 60 годишен струмичанец со иницијали В.М, возач на еден од трите автомобили кои учествувале во сообраќајната несреќа во месноста осми километар во близина на Штип. На повредениот лекарска помош му е укажана во Клиничката ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups