ДОМА / Најнови вести / Економија

Економија

УЈП ќе ги интензивира контролите за време на УЕФА Супер купот

Регистрирање на готовински плаќања, оданочување со ДДВ и пријавување на приходи од имот и имотни права, ова беа темите за кои даночните обврзници од штипскиот регион се едуцираа денес. Целта на овие обуки кои УЈП ги реализира во цела држава во пресрет на УЕФА Супер купот во Скопје е даночните ...

ПОВЕЌЕ

Светска банка: Еко и селски туризам се адутите на источниот регион

Во кој правец треба да биде насочен туризмот во источниот регион, кои се локалните и регионалните туристички потенцијали кои се интересни за домашните и странските туристи. Проектот„Локална и регионална конкурентност“ финансиран од Европската Унија, администриран од Светската банка и имплементиран од владата на Република Македонија нуди развојни насоки на регионалниот ...

ПОВЕЌЕ

Бензините поевтинуваат за 1,5, а дизелот за 2,5 денари

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари, а цената на дизел горвата се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,52, односно 4,17 отсто. Новата ...

ПОВЕЌЕ

Државна стратегија за квалитетно земјоделско производство

Кочанскиот ориз е заштитен како бренд. И покрај тоа што сортата ориз “Сан Андреа” не е македонска, таа овде е одомакинета, но климатските промени ја наметнуваат потребата од воведување на нови сорти кај скоро сите житни, но и градинарски култури. Конкретно за оризот во кочанско, решението не е замена на ...

ПОВЕЌЕ

Целосно уништен родот на лозјата и овоштарниците во пробиштипско

Годинава нема да има берба на лозјата во пробиштипско, а целосно уништен е родот и на овошните дрвца. Според првичниот увид на земјоделските експерти, штетата се проценува на над два милиони евра само од овие култури во Општина Пробиштип. Лозјата оваа година нема да имаат род, агротехничките мерки се насочени ...

ПОВЕЌЕ

Откупот на јагниња во тек – сточарите незадоволни од ниската откупна цена

Ниската откупна цена на јагнињата е болна тема за сточарите и во оваа откупна сезона. Пред велигден, традиционално македонското јагне се извезува во Италија, Хрватска и Грција, но актуелниот откуп одгледувачите на овци го ценат како најлош во последните неколку години. 120 денари за килограм јагне до 20 килограми е ...

ПОВЕЌЕ

Спроведените реформи минатава деценија – причина за стабилна економска состојба при политичка криза

Економската состојба во Република Македонија е стабилна и солидна и покрај две ипол годишната политичка криза која владее во државата, оценува државниот секретар во Министерството за економија, Анета Димовска. Истата се должи на реформите превземени изминативе години со влијание врз конкурентноста на македонските претпријатија, но и на позитивните економски движења ...

ПОВЕЌЕ

Извештајот на Европската комисија ги потврдува економските политики на Владата на Р.Македонија

Со последниот извештај објавен од страна на Европската комисија се потврдуваат добрите фундаменти на економските политики што ги спроведува Владата на Република Македонија, изјави Министерот за финансии Кирил Миноски. Тој истакна дека извештајот се поклопува со проекциите и согласно истиот се потврдува намалување на стапката на невработеност.  

ПОВЕЌЕ

КОМПАНИИТЕ ТРПАТ МИЛИОНСКИ ШТЕТИ ЗАРАДИ ГРЧКАТА БЛОКАДА

На десеттиот ден од блокадата  на граничниот премин Евзони во Грција, расте загриженоста на македонските компании заради тоа  дека на повидок нема решение на состојбата од која милионски штети трпат македонските, но и грчките компании. Алтернативни патишта кои ги користат дел од превозниците се Меџитлија, Дојран и Ново Село. Од ...

ПОВЕЌЕ

Субвенции за вградување на ПВЦ и алуминиумски прозорци

Од оваа година Министерството за економија воведува субвенционирање на домаќинствата за вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци. Од Министерството изјавија дека за овие субвенции огласот ќе биде објавен до крајот на месецов, и ќе трае до крајот на август. -Ќе се надоместува дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups