Балкан

Пожарите во Хрватска и Црна Гора видливи од Вселената

Пожарите кои деновиве ги зафатија хрватското приморје и Црна Гора испуштат чад што може да се види и од Вселената, па така тие беа снимени и од НАСА. На фотографијата се гледаат три големи траги од чад и пепел како се движат на кон бреговите на Италија, но и црвените ...

ПОВЕЌЕ

Невреме во Хрватска (видео)

По топлотниот бран, Хрватска повторно зафатена со невремиња, проследени со дожд и град со големина на пинг-понг топчиња. На северниот дел и во шумските предели е забележана голема штета.Надлежните служби неколкупати интервенирале на локалните патишта, за отстранување на паднати гранки и стебла.    

ПОВЕЌЕ

Бројот на заболени од канцер во Косово зголемен за 35 отсто

Бројот на заболени од канцер во Косово,во првите шест месеци од годинава е повиок за 35 отсто,споредено со истиот период лани, јави дописникот на МИА. Раководството на Клинката за онкологија во Приштна ваквите бројки ги оцени како загрижувачки, додавајќи дека како резултат на растот на бројот на заболени имало недостиг ...

ПОВЕЌЕ

Пожар во Макарска, евакуирани 800 туристи(ВИДЕО)

Околу 800 туристи, сместени во три хотели на Макарската ривиера во Хрватска, се евакуирани како резултат на силниот пожар кој веќе втор ден беснее во регионот. Околу 200 пожарникари се ангажирани да ги заштитат хотелите од огнената стихија, а за целта употребени се канадери, пишуваат хрватските медиуми. Од денеска во ...

ПОВЕЌЕ

Србија отвора две нови поглавја од преговорите за членство во ЕУ

Србија денеска во Брисел ќе ги отвоти поглавјата 7 и 29 од преговорите за членство на земјата во ЕУ, јави Танјуг. Српската делегација на преговорите ќе ја предводи министерката за евроинтерграции Јадранка Јоксимовиќ, која изјави дека поглавјата за авториските права и интелекталната сопственост и за царините се особено важни теми ...

ПОВЕЌЕ

Лажен црногорско-македонски принц уапсен во Торино

Италијанската полиција му ја симна маската на лажниот принц Стефан Чернетиќ кој со години мамел богати и славни, меѓу жртвите на неговите измами и актерката Памела Андерсон, тенисерот Новак Џоковиќ, државниот секретар во Ватикан Пјетро Паролин. Претставувајќи се како принц на Црна Гора и Македонија, 57 годишниот Чернетиќ бесплатно јадел ...

ПОВЕЌЕ

Во Бугарија уапсени седуммина фалсификатори на платежни картички

Во заедничка акција на бугарската полиција и Европол, во Бугарија се уапсени седум лица, осомничени за припадност во криминална група. соопшти денеска главниот секретар на бугарското Министерство за внатрешни работи, Младен Маринов. Како што јави БТА, станува збор за криминална група составена од Бугари и Шпанци, осомничени за изработка на фалсификувани платежни картички. Во ...

ПОВЕЌЕ

Во Србија откриена дрога 800 пати посилна од марихуаната

Во заедничка акција на српската полиција и Министерството за здравство е откриена и запленета нова дрога која е 800 пати посилна од марихуаната.– Станува збор за супстанца, синтетички канабиноид (5F-MDMB-PINACA), кој кај луѓето може да предизвика тешко нарушување на здравјето, изјави за весникот „Блиц“ Јелена Јанковиќ, раководител на Центарот за ...

ПОВЕЌЕ

Ципрас уште еднаш му ги повторил на Заев грчките позиции во однос на спорот за името

Eвро-атлантската перспектива на Македонија, прашањето за името и можностите за развивање на билатералните односи,  биле теми за кои телефонски разговарале премиерот на Грција Алексис Ципрас и претседателот на македонската Влада Зоран Заев, соопшти денеска кабинетот на грчкиот премиер. Ципрас и Заев размениле мислења и за промовирање на мерките за градење ...

ПОВЕЌЕ

Просечните плати во државите од поранешна Југославија значително се разликуваат

Просечните плати во државите од поранешна Југославија значително се разликуваат, а според последните податоци Црна Гора се наоѓа во „златната средина”. На чело на листата се Босна и Херцеговина, Србија и Македонија, пишуваат Дневне новине додавајќи дека кога се во прашање нето платите на Словенија и Хрватска тие се пред ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups