ДОМА / Најнови вести

Најнови вести

Bel ‘Canto од Кочани со нов кавер и најава за нов сингл

Вистинско есенско освежување. Најактуелниот кочански бенд  Bel ‘ Canto го промовираше новиот и прв кавер „Све је лаж“ од мега популарниот Дино Мерлин. Каверот ги воодушеви фановите, а наиде и на позитивни критики и кај музичарите. Станува збор за релативно млад  талентиран бенд од Кочани, полн со енергија и креативност ...

ПОВЕЌЕ

Завршни обраќања на кандидатите за градоначалници на Делчево

ПОВЕЌЕ

Митинг на ВМРО – ДПМНЕ во Делчево

Во Делчево митинг одржа ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија„. Митингот започна со оддавање почит за трагично загинатото семејство кое ги загуби животите во сообраќајна несреќа. На митингот говор зедоа кандидатот за градоначалник Иван Соколов, носителот на советничката листа Сашко Ивановски како и претседателот на ВМРо – ДПМНЕ Никола ...

ПОВЕЌЕ

Делчево денес се збогува со тричленото семејство кое вчера ги изгуби животите во тешката сообраќајна несреќа

Делчевчани не можат да ја сокријат тагата по трагичната загуба за Делчево која се случи по тешката сообраќајна несреќа на магистралниот пат Делчево – М.Каменица, несреќа која во неповрат ги однесе животите на Дејан, Емилија и малиот Даријан. Од своите сограѓани делчевчани ќе се простат во 16 : 00 часот, ...

ПОВЕЌЕ

Во 2 коло од првата лига ракометарите од Делчево на мегдан со РК „Повардарие“

Претстојната недела РК Делчево во рамки на 2 коло од првологашката конкуренција во машки ракомет ќе се сретне со РК Повардарие. Натпреварот ќе биде вистински тест за делчевци кои во првото коло во драматичен и неизвесен натпревар во завршните минути ја однесоа победата и го донесоа првите бодови во Делчево. ...

ПОВЕЌЕ

Локални избори 2017: Кандидатите за градоначалници најавија нови проекти

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ преку кандидатите за градоначалници на своите прес-конференции продолжија со најава за проектите кои ќе ги реализираат доколку ја добијат довербата на граѓанитена претстојните локални избори. Во Берово приоритет за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде дореализација на проектот за рехабилитација на канализационата мрежа. Во Делчево кандидатот на СДСМ ...

ПОВЕЌЕ

Oпштинско корисна работа по 6 пат во Делчево

Надлежната комисија составена од претставници на општина Делчево, Центарот за вработување и Центарот за социјални работи ги одбра 15 кандидати кои ќе бидат дел реализацијата на проектот „Општинско-корисна работа“, проект кој по 6 пат ќе се спроведува на територијата на општина Делчево. -Претходно беше распишан оглас кој траеше до 24 ...

ПОВЕЌЕ

Три бронзи за Осенсеи на Балканското првенство во џиу џицу

Натпреварувачите на Џиу џицу клубот Осенсеи од Штип освоија три бронзени медали на Балканското првенство во џиу џицу за У-12, У-18 и У-21 во Подгорица, Црна Гора. Медалите за Осенсеи ги освоија: Нина Ташкова -кадети -63 кг, Филип Денков до 12 години, -52 кг и Стефан Донев до 12 години, -46 ...

ПОВЕЌЕ

Русија заврши со уништување на хемиското оружје

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјавии дека се уништени последните парчиња хемиско оружје, кои Русија ги наследи од периодот на Студената војна. – Последните резерви хемиско оружје во рускиот арсенал, денеска ќе бидат уништени, истакна Путин. Тој го оквалификува тоа како „историски настан“, дополнувајќи дека уништувањето на оружјето претставува чекор ...

ПОВЕЌЕ

ЕУ ја казни Сканија 880 милиони евра

Европската комисија го казни денеска шведскиот производител на камиони Сканија со 880 милиони евра поради местење цени. Комисијата наведе дека, Сканија 14 години договарала со други производители за цени на камиони како и поради пренесување трошоците за нови технологии за пониски емисии на гасови на потрошувачите. Сканија е казнета откако ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups