ДОМА / Славица Величковска (page 30)

Славица Величковска

Целосно обештетување на поплавените во скопско

Целосно обештетување на домаќинствата од поплавените подрачја е првата од пакетот осум мерки кои владата ги донесе за настраданите во поплавените подрачја. Една од мерките е и ослободување на пациентите од поплавените подрачја од партиципација за здравствени услугии до крајот на годинава. Се донесе и мерка за ослободување на домакинствата ...

ПОВЕЌЕ

Усеин Болт ја испишува атлетската историја

Јамајканецот Усеин Болт се запиша во спортската историја како прв спринтер кој победил во трката на 100 метри на три Олимпијади. Болт победи на трката на 100 метри во Рио пред Американецот Џастин Гејтлин и Канаѓанецот Андре де Грасе со  време од 9,81 секунди. Болт атакува и на златото за ...

ПОВЕЌЕ

Уписи на државните универзитети

Неделава државните универзитети во Македонија вршат упис на студенти во прва година. Од денес до среда е уписот на Универзитетот “Гоце Делчев” во Штип и на “Свети Климент Охридски” во Битола, а денес и утре ќе се запишуваат нови студенти на Унивезитетот  “Свети Апостол Павле” во Охрид. На државниот универзитет ...

ПОВЕЌЕ

ВО сообраќајна несреќа тешко повреден моторциклист од Виница

Вчера рано наутро на регионалниот пат Виница – с.Смојмирово се случи сообраќајна незгода во која мотоцикл управуван од 19 годишен виничанец со иницијали Ш.Д. излетал од патот. Во незгодата Ш.Д. се здобил со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во Здравствен дом-Виница, бил пренесен во Општа болница-Кочани, од ...

ПОВЕЌЕ

Мајкл Фелпс – рекордер на олимписките игри

Мајкл Фелпс се надмина себеси и го собори сопствениот рекорд со освојувањето на 22 златни медали на Олимписките игри. Последно освоено му е златото на трката од 200 метри мешано. Ова е 13 индивидуална победа во неговата олимписка кариера, што значи дека ги надминал најголемите спортскити на игрите уште од ...

ПОВЕЌЕ

Македонија на 138 место на ФИФА ранг листата

Со 243 поени, Македонија на најновата ранг листа на ФИФА се најде на 138та позиција, заедно со Доминиканска Република и Виетнам. Ова е напредок од една позиција во споредба со претходниот месец. На врвот нема никакви промени, Аргентина е прва пред Белгија, Колумбија, Германија, Чиле, Португалија, Франција, Шпанија, Бразил и ...

ПОВЕЌЕ

Хуманитарен концерт на Дамјан Пејчиновски трио во Берово

Вечерва со почеток од 20 часот Општина Берово во рамки на годишната културна програма го најавува концертот на Дамјан Пејчиноски Трио. Концертот ќе има хуманитарен карактер за собирање на средства за настраданите во поплавите во Скопје и околината. Триото во кое освен познатиот охридски гитарист Дамјан Пејчиноски се и Горан Ѓешовски ...

ПОВЕЌЕ

Марко Блажевски постави државен рекорд во пливање, но не обезбеди понатамошен настап на Олимпијадата

Македонскиот пливач Марко Блажевски постави нов македонски рекорд во дисциплината 200 метри мешано. Тој  во квалификациите на Олимписките игри во Рио исплива време – 2:02.54 минути, што е за 44 секунди подобро време од неговиот рекорд поставен пред помалку од еден месец во Гронсборо, но сепак недоволно за влез во ...

ПОВЕЌЕ

Трагедија на патот Радовиш – Штип, едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа

Седумдесет и две годишниот Н.Ј. од с.Брод го загуби животот во сообраќајна несреќа која вчера вечерта се случила на магистралниот пат Радовиш-Штип во близина на месноста “Пилав тепе”. Трагедијата се случила откако лицето Н.Ј. управувајќи со возило „Мерцедес“, изгубил контрола, излетал од левата страна во насока надвор од коловозот и ...

ПОВЕЌЕ

Јавен увид во списокот на сомнителни гласачи

До 19 август е рокот до кога треба да се избришат или запишат граѓаните од списокот на спорни 39.502 гласачи утврден по теренската и административна проверка на Избирачкиот список од страна на Државната изборна комисија. ДИК денеска треба да го објави списокот, по што секој поединечно ќе има право да ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups