ДОМА / Славица Величковска (page 30)

Славица Величковска

Субвенции за складирање на пченица

Државата нуди субвенции за складирање на пченица во силоси. Мерката е наменета за земјоделците кои планираат да ја продаваат пченицата кога ќе достигне повисока цена и истите може да добиваат субвенции за нејзино складирање. Субвенцијата за складирање на пченицата е во висина од 80 насто од износот или најмногу до ...

ПОВЕЌЕ

Ден на АРМ

https://youtu.be/vPzTsM3HGiM Денес се одбележува Денот на армијата на република Македонија. Централната свеченост е на платото пред Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ. По повод Денот на Армијата на Република Македонија, претседателот Иванов ги одликува со Орден за воени заслуги Баталјонот на воената полиција и Инженерискиот баталјон при Армијата на ...

ПОВЕЌЕ

ИБМ ја рангира Македонија на прво место според број на новоотворени работни места по жител

Република Македонија е рангирана на првото место во светот по бројот на ново oтворени работни места по глава на жител. Убедливо пред сите останати земји во регионот, Република Македонија е рангирана на прво место глобално за 2015-та година според објавени нови работни места од директни странски инвестиции по глава на ...

ПОВЕЌЕ

Нема пречки за избори во декември

Засега нема никакви пречки изборите да се одржат на 11 декември, ваквиот став политичките лидери му го соопштиле и на директорот за европски прашања при Националниот совет за безбедност на САД Чарлс Купчан со кој вчера имаа одвоени средби. На средбата Груевски посочил дека ВМРО-ДПМНЕ ги почитува и ги реализира ...

ПОВЕЌЕ

Целосно обештетување на поплавените во скопско

Целосно обештетување на домаќинствата од поплавените подрачја е првата од пакетот осум мерки кои владата ги донесе за настраданите во поплавените подрачја. Една од мерките е и ослободување на пациентите од поплавените подрачја од партиципација за здравствени услугии до крајот на годинава. Се донесе и мерка за ослободување на домакинствата ...

ПОВЕЌЕ

Усеин Болт ја испишува атлетската историја

Јамајканецот Усеин Болт се запиша во спортската историја како прв спринтер кој победил во трката на 100 метри на три Олимпијади. Болт победи на трката на 100 метри во Рио пред Американецот Џастин Гејтлин и Канаѓанецот Андре де Грасе со  време од 9,81 секунди. Болт атакува и на златото за ...

ПОВЕЌЕ

Уписи на државните универзитети

Неделава државните универзитети во Македонија вршат упис на студенти во прва година. Од денес до среда е уписот на Универзитетот “Гоце Делчев” во Штип и на “Свети Климент Охридски” во Битола, а денес и утре ќе се запишуваат нови студенти на Унивезитетот  “Свети Апостол Павле” во Охрид. На државниот универзитет ...

ПОВЕЌЕ

ВО сообраќајна несреќа тешко повреден моторциклист од Виница

Вчера рано наутро на регионалниот пат Виница – с.Смојмирово се случи сообраќајна незгода во која мотоцикл управуван од 19 годишен виничанец со иницијали Ш.Д. излетал од патот. Во незгодата Ш.Д. се здобил со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во Здравствен дом-Виница, бил пренесен во Општа болница-Кочани, од ...

ПОВЕЌЕ

Мајкл Фелпс – рекордер на олимписките игри

Мајкл Фелпс се надмина себеси и го собори сопствениот рекорд со освојувањето на 22 златни медали на Олимписките игри. Последно освоено му е златото на трката од 200 метри мешано. Ова е 13 индивидуална победа во неговата олимписка кариера, што значи дека ги надминал најголемите спортскити на игрите уште од ...

ПОВЕЌЕ

Македонија на 138 место на ФИФА ранг листата

Со 243 поени, Македонија на најновата ранг листа на ФИФА се најде на 138та позиција, заедно со Доминиканска Република и Виетнам. Ова е напредок од една позиција во споредба со претходниот месец. На врвот нема никакви промени, Аргентина е прва пред Белгија, Колумбија, Германија, Чиле, Португалија, Франција, Шпанија, Бразил и ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups