ДОМА / Славица Величковска (page 20)

Славица Величковска

Февруарски поход во Делчево

Вчера во Делчево се одбележа 73 годишнината од февруарскиот поход во 1944 година. По четвртти пат традиционално, во чест на овој значаен историско-воен настан во организација на општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански, се одржа планинарски марш на планината Голак. Учество на маршот зедоа 60тина учесници од 15 планинарски здруженија, ...

ПОВЕЌЕ

Владата нема неисплатени обврски

Тенденциозни се тврдењата на дел од претставниците на стопански комори во државата дека владата не ги исполнува обврските кон доверителите, односно приватните компании согласно утврдените рокови. Министерството за финансии редовно ги подмирува обврските кон доверителите и во моментот не постојан неизмирени долгови, изјави денес Министерот за финансии Кирил Миноски. Согласно ...

ПОВЕЌЕ

На лицата со инвалидност потребна им е квалитетна здравствена заштита

Министерството за труд и социјална политика реализира неколку проекти а дава поддршка и на неколку иницијативи на здруженијата на лицата со инвалидност. За остварување на одредени надоместоци како додатоците за мобилности, слепост и глувост извршени се и законски измени. Македонија ја усвои конвенцијата на ОН, со која ја потврдува определбата ...

ПОВЕЌЕ

Најмногу даночни пријави поднесени во УЈП Штип

15 март е крајниот рок до кога граѓаните имаат обврска да поднесат годишна даночна пријава. Од УЈП апелираат да не се чекаат последните денови пред истекот на рокот за поднесување на пријавата, со цел избегнување на метежи на даночните шалтери. Според евиденцијата на УЈП до 13 февруари 51.616 граѓани ја ...

ПОВЕЌЕ

Тешко повреден пешак во сообрачајна незгода во Виница

Вчера околу пладне се случи сообраќајна несреќа во Виница. На паркинг простор 57 годишната Љ.А. од с.Јакимово-Виница, управувајќи автомобил „Рено Меган“ удрила во 57 годишната жителка на с. Оризари со иницијали П.Л. Пешачката се здобила со скршеница на рбетот. Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица-Виница.

ПОВЕЌЕ

Тешко повреден од сообраќајна несреќа на патот Штип – Радовиш

Претпладнево на регионалниот пат Штип – Радовиш се случи сообраќајна несреќа во која тешко е повреден 60 годишен струмичанец со иницијали В.М, возач на еден од трите автомобили кои учествувале во сообраќајната несреќа во месноста осми километар во близина на Штип. На повредениот лекарска помош му е укажана во Клиничката ...

ПОВЕЌЕ

Почна бесплатниот јавен превоз во М.Каменица

Од денес започна бесплатниот превоз на пензионери и лица во социјален ризик во Општина Македонска Каменица. Интересот е голем, вели градоначалникот Дарко Митевски. Иницијативата за бесплатен превоз во Општина Македонска Каменица ја даде Здружението на пензионерите, од каде се горди на бенефитот кој го имаат први после пензионерите од Скопје. ...

ПОВЕЌЕ

Бесплатен имотен лист за сопствениците на земја во плачковичките села

Стартешка цел на Агенцијата за катастар и недвижности на Република Македонија, е секоја катастарска парцела да биде со утврдени сопственички права. За таа цел во 2014 година се извршени измени на Законот за катастар на недвижности, после што Катастарот изврши бесплатно запишување на правата на сопственост во катастарските општини каде ...

ПОВЕЌЕ

Крадци оперираат во подруми во Штип

Викендов во Штип на ул.„Булевар ЈНА“ во подрумот од станбена зграда непознат сторител извршил тешка кражба. Со погоден предмет го отворил дрвениот прозор од подрумот, влегол внатре и од дрвен сандак одзел пиштол „Црвена Застава“ , две празни рамки за муниција, ракија, моторно масло и друго, а потоа го напуштил ...

ПОВЕЌЕ

Пехчево го очекува економски развој

Во 2016 година Пехчево беше едно големо градилиште, истакна на денешниот отчет за сработеното градоначалникот Игор Поповски. Минатата година оваа општина реализираше неколку значајни преокти, како реконструкција на стариот училишен објект за потребите на дисперзираните гимназиски паралелки. Завршена е и втората фаза од барскиот еко систем Езерце, а во негова ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups