ДОМА / Славица Величковска (page 2)

Славица Величковска

Штипската клиничка болница се опреми со неврохируршки микроскоп

Штипската Клиничка болница набави неврохируршки микроскоп, апарат кој во голема мера ќе ги олесни неврохируршките зафати. Се работи за донација од Универзитетска клиника за неврохирургија од Цирих, Швајцарија. Невохируршкиот микроскоп е единствен од ваков тип во државата и е од реномираниот бренд Лајка. Штипската болница го доби како грант од ...

ПОВЕЌЕ

МЕПСО со апел до земјоделците – внимателно кај далноводите

Македонскиот електропреносен систем оператор апелира до земјоделците во екот на сезоната на наводнување да бидат крајно внимателни додека ракуваат со опремата за наводнување, односно со земјоделската и додатната механизација кога работат во близина на далноводите. Посебна внимателност се препорачува при минењето под трасите на далноводите.Голема опасност во овој период доаѓа ...

ПОВЕЌЕ

Пробиштип финишира со обнова на градските и улиците во руралните средини

Денес нов асфалтен слој доби улицата “Славко Баев” во центарот на Пробиштип. Се работи за овагодишен инфраструктурен проект на Општина Пробиштип, кој се одвиваше во две фази, со цел пред обнова на асфалтот да се реши проблемот со опфатот на атмосферските води. Денес се асфалтираа и улици во село Ратавица, ...

ПОВЕЌЕ

Црн викенд на истокот, шестмина загинати во три сообраќајни несреќи

Четири млади животи згаснаа вчера во две сообраќајни несреќи што се случија близу Кочани и Виница. Тројца млади страдаа во сообраќајна несреќа која се случи вчера во 2 часот на магистралниот пат Кочани-Штип, кај место викано „Чифлички бунар“ атар на с.Чифлик. Таму дошло до директен судар на автобус со штипски ...

ПОВЕЌЕ

Второ издание на Библио арт

Од денес во националната установа библиотека “Гоце Делчев” во Штип почнува бесплатната летна школа “Библио арт”. Ова е второ издание на летната школа, годинава се реализира со поддршка на Министерството за култура, вклучени се педесет кандидати за кои библиотеката и останатите општински институции подготвуваат богата агенда на настани и предавања. ...

ПОВЕЌЕ

УНИТ – стечајците наскоро ќе бидат згрижени

Здружението на стечајни работници УНИТ ги интанзивира активностите и очекуваат до септември да бидат решени нивните долгогодишни барања, а тоа е месечен паричен надомест до пензионирање или повторно вработување на сите стечајни работници од периодот на транзицијата, но и подоцна за оние кои останале без работа од акционерските друштва кои ...

ПОВЕЌЕ

Општина Штип продава 13 градежни парцели

Општина Штип на 22 јуни го објави првиот оглас годинава за за оттуѓување на градежно земјиште сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање. Предмет на јавното надддавање се 13 локации или парцели со различна намена. Осум парцели се наменети за изградба на згради, 2 за деловни објекти, ...

ПОВЕЌЕ

Вратеовски: Се фокусиравме на квалитет, а не на квантитет во театарските претстави

Лично сум задоволен од сработеното во Центарот за култура во Штип во периодот на моето директорување, факт е дека бројот на театарски проекти не е голем, но свесно се фокусиравме на квалитет, а не на квантитет на театарски претстави. Тоа го потвруваат и престижните награди, како оние на Фестивалот “Војдан ...

ПОВЕЌЕ

ЈП “Исар” ќе постави нова урбана опрема во три големи штипски населби

Во последните неколку години ЈП “Исар” оформи шест мини паркови на улица Сутјеска во Штип. Овој дел од градот беше крајно запоставен, а сега е еден од подобро уредените, истакна директорот на ЈП “Исар”, кој најави и поставување на 40 нови клупи во населбите “Осми ноември”, “Автокоманда” и “Сењак”. Сподели:

ПОВЕЌЕ

Светска банка: Еко и селски туризам се адутите на источниот регион

Во кој правец треба да биде насочен туризмот во источниот регион, кои се локалните и регионалните туристички потенцијали кои се интересни за домашните и странските туристи. Проектот„Локална и регионална конкурентност“ финансиран од Европската Унија, администриран од Светската банка и имплементиран од владата на Република Македонија нуди развојни насоки на регионалниот ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups