ДОМА / Марија Спасова

Марија Спасова

Новинар во Канал Плус Телевизија

Bel ‘Canto од Кочани со нов кавер и најава за нов сингл

Вистинско есенско освежување. Најактуелниот кочански бенд  Bel ‘ Canto го промовираше новиот и прв кавер „Све је лаж“ од мега популарниот Дино Мерлин. Каверот ги воодушеви фановите, а наиде и на позитивни критики и кај музичарите. Станува збор за релативно млад  талентиран бенд од Кочани, полн со енергија и креативност ...

ПОВЕЌЕ

Визер: Од 29 октомври нема веќе доплата за кабински багаж

Нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ денеска најави дека од 29 октомври годинава патниците повеќе нема да плаќаат дополнителен надомест за голем или мал рачен багаж во кабината на авионот на оваа авиокомпанија. – Патниците ќе имаат право да донесат еден дел од рачниот багаж кој ги исполнува димензиите од 55х40х23см. Оваа ...

ПОВЕЌЕ

Гудуриќ нов соиграч на Перо Антиќ

Српскиот кошаркар, Марко Гудуриќ, наскоро ќе биде промовиран како нов кошаркар на турскиот и европскиот шампион, Фенербахче. Сега веќе поранешниот член на Црвена Звезда пристигна во Истанбул, каде треба да ги изврши редовните медицински прегледи па потоа да потпише четиригодишен договор со турскиот гигант. Турските медиуми откриваат дека Фенер за ...

ПОВЕЌЕ

Би-Би-Си откри колку им плаќа на врвните водители на програмите

Би-Би-Си објави денеска за првпат список за највисокоплатените „ѕвезди“ што покажа значителна разлика во примањата што ги добиваат мажи и жени. Британскиот медиумски сервис соопшти дека водителот Крис Еванс е најплатен со примања од 2,2 милиона фунти за година. Две третини од најплатените во Би-Би-Си се мажи, а жена со ...

ПОВЕЌЕ

Лошото време е причина за падот на воениот авион во Мјанмар кога загинаа 122 лица

Лошото време е единствената причина за падот на воениот транспортен авион кој минатиот месец се урна во Мјанмар, во Андамско Море, во Југоисточна Азија, заедно со 122 патници и членови на екипажот, соопшти денеска во Јангун, специјалната државна комисија која го испитуваше инцидентот. Авионот полетал од градот Мјелк, на крајниот ...

ПОВЕЌЕ

Се асфалтираат улици во селата Градец и Пеклани

Општина Виница деновиве спроведе низа активности за реализација на дел од Програмата за уредување на градежно земјиште и патишта за 2017 г. После 3-4, па и 5 децении жителите на селата Пеклани и Градец конечно наместо по кал и земја ќе одат по асфалт. „ За оваа фаза, од 370 ...

ПОВЕЌЕ

Сузбивање на сивата економија и реформи на инспекциските служби бара ССК

Реформа на инспекциските служби, сузбивање на сивата економија и учество на деловната заедница во креирањето на економските политики, се трите клучни барања што Сојузот на стопанските комори (ССК) му ги испорача денеска на деловен појадок на владиниот економски тим предводен од премиерот Зоран Заев. ССК пред Владата претстави пакет од ...

ПОВЕЌЕ

По 26 – ти пат „ Денови на кочанскиот ориз “ во Кочани

Од 26 – ти септември до први октомври годинава во срцето на Кочани ќе се одржи по 26- ти пат културната манифестација „Денови на оризот“, значајна за градот Кочани, посветенa на кочанското „бело злато“, исполнета со низа свечености и празнувања.   Манифестацијата „Денови на оризот“  годинава,  како што кажа градоначалникот ...

ПОВЕЌЕ

Пожарите во Хрватска и Црна Гора видливи од Вселената

Пожарите кои деновиве ги зафатија хрватското приморје и Црна Гора испуштат чад што може да се види и од Вселената, па така тие беа снимени и од НАСА. На фотографијата се гледаат три големи траги од чад и пепел како се движат на кон бреговите на Италија, но и црвените ...

ПОВЕЌЕ

Во Штип утре ќе се уништува авионската бомба

Припадници на АРМ и на Дирекцијата за заштита и спасување утре од 10 до 12 часот во близина на фабриката Ван Хол во Индустриската зона во Штип ќе ја уништат авионската бомба која е пронајдена при градежни работи од страна на багерист. Во соопштението на подрачно одделение на Дирекцијата за ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups