ДОМА / Канал Плус ТВ

Канал Плус ТВ

Канал Плус ТВ

ПРОДОЛЖУВАААТ БОРБИТЕ ВО ИРАЧКИОТ ГРАД МОСУЛ

Ирачките сили продолжуваат да се борат против милитантите на Исламската држава во некои делови од Мосул, еден ден откако премиерот Хаидер ал Абади го посети градот и упати честитки кон војската за големата победа која ја оствариле. Ирачката национална телевизија јави дека се одвиваат борби во стариот дел на Мосул ...

ПОВЕЌЕ

ЛОНДОН: СТАВЕН ПОД КОНТРОЛА ПОЖАРОТ ВО КАМДЕН ЛОК

Повеќе од 70 пожарникари успеале да го стават под контрола пожарот во лондонскиот трговски центар „Камден Лок“, откако во текот на ноќта огнот избувнал во зградата на оваа популарна туристичка дестинација.Пожарот ги зафатил првите три ката на зградата, а причините за неговото избувнување сè уште не се познати.Нема информации за ...

ПОВЕЌЕ

ИЛЈАДНИЦИ ШТИПЈАНИ И ПОСЕТИТЕЛИ ОД РЕГИОНОТ СЕ ИСКАЧИЈА НА ИСАРОТ

Денешниот ден е автентичен за штипјани, а посебно за исарци, иако нема пишани документи од кога точно потекнува празнувањето и зошто, сепак, качувањето на Исарот, фрлањето на 39 каменчиња во реката Брегалница и зачувувањето на четириесетото за сонување, останува како традиција. Младите денес се поздравуваа 39 пати, а на четириесеттиот ...

ПОВЕЌЕ

УТРИНСКИ РАЗГОВОРИ – ГРИЖА ЗА НОВОРОДЕНЧИЊА – МАРИНА ГАЦОВА

ПОВЕЌЕ

МАЛИОТ КОМПЈУТЕРСКИ МОЦАРТ ЈА ИЗГУБИ МАЈКАТА: ПОЧИНА РАДИЦА ЧАЛАСАН

Малиот компјутерски гениј, како што го нарекуваа уште во времето кога имаше едвај осум години, Марко Чаласан, денес ја изгуби својата мајка, Радица, која што беше воедно и негов ПР менаџер. Марко, кој денес има 16 години беше најмладиот системски инженер на светот, а неговата мајка секогаш му беше најголема ...

ПОВЕЌЕ

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПОСКАПУВААТ ПАТАРИНИТЕ

Возачите патарините од Белград до македонската граница од понеделник ќе ги плаќаат поскапо, затоа што почнува со работа наплатната рампа „Прешево“. Наместо 920 динари, цената за возење ќе изнесува 990 динари. Од јануари почнува и наплатата на новоизградената делница Лјиг-Прелјин, а „Патишта Србија“ објавија дека за користење на оваа траса ...

ПОВЕЌЕ

За супер домаќинки: Уред за автоматско диплење на алиштата

Вклучување на машината за перење алишта не бара некој посебен напор, но затоа нивното диплење е процес во кој што ретко кој од нас ужива. Но и за тоа има лек – во облик на уредот за автоматско диплење на алишта, наречен FoldiMate, кој на пазарот треба да се појави ...

ПОВЕЌЕ

Huawei го претстави смартфонот Enjoy 6s

Компанијата „Huawei“ го збогати своето портфолио на евтини смартфони, откако во Кина го претстави моделот „Enjoy 6S“. Телефонот може да се пофали со метално куќиште, скенер за отпечатоци на задниот капак и три бои – златна, сребрена и бела боја. „Huawei Enjoy 6S“ е потенок од „Huawei Enjoy 6“ – ...

ПОВЕЌЕ

ДИК: Гласањето во странство се одвива без проблеми

Љупка Гугучевска од Државната изборна комисија изјави денеска дека сите гласачки места на територијата на Австралија, Азија и Европа се отворени и гласањето се одвива во најдобар ред и не се пријавени никакви проблеми. Во посебниот извод од Избирачкиот список за лица кои поднеле пријава за гласање во странство се ...

ПОВЕЌЕ

ПЕТМИНА ЗАГИНАТИ ПО ЕКСПЛОЗИЈА НА ВОЗ СО ГОРИВО ВО БУГАРИЈА, ПОЛИЦИЈАТА ГО ЕВАКУИРА СЕЛОТО

Петмина загинаа, а десетици се повредени по излетување на товарен воз и последователната експлозија на цистерни со течен гас пропан бутан во бугарското село Хитрино, близу Шумен утринава околу 5.30 часот по локално време. Во селото има срушени објекти и пожари и според оценката на министерството за внатрешни работи, штетите ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups