ДОМА / Канал Плус Телевизија

Канал Плус Телевизија

Канал Плус Телевизија

Доделени сертификатите на 45 ученици кои учествуваа на летниот камп за туризам и угостителство во Берово

ОСУ „Ацо Русковски“ од Берово на пригодна свеченост им ги додели сертификатите на 45 учениците кои беа дел од 15 дневниот летен камп кој во рамки на проектот на Министерството за образование и наука имаше за цел стручно усовршување и практична настава со учениците од Туристичко-угостителската струка во Берово. Кампот ...

ПОВЕЌЕ

Во Пехчево започна седмото издание на традиционалниот Фестивал на дувачки оркестри

Во македонската Гуча започна седмото издание на традиционалниот Фестивал на дувачки оркестри „Пехчево 2017“, фестивалот кој годинава има ревијален карактер, а на кој во текот на трите фестивалски вечери ќе продефилираат најдобрите дувачки оркестри од Македонија, Бугарија и Србија. Во рамки на првиот дел од програмата свој концерт пред пехчевци ...

ПОВЕЌЕ

Во Берово одржана прес-конференција за проектот „ Градење инфраструктура за одржлив развој на туризмот“

Во Берово на прес-конфренција беше презентиран проектот „Градење инфраструктура за одржлив развој на туризмот“, проект кој се реализира со општина Сандански Р. Бугарија, а кој предвидува изградба на филтер станица за вода на Беровското езеро. Општина Берово е една од ретките општини кои активно уествуваат во сите отворени повици по ...

ПОВЕЌЕ

Беровската гимназија со свој претставник на Математичката Олимпијада во Бразил

Уште еден огромен успех за ОСУ „Ацо Русковски“ од Берово. Ученикот во 2 година гимназија Милан Тасевски ке биде дел од националниот тим кој ќе ја претставува Македонија на Меѓународната Математичка Олимпијада која ќе се одржи во градот Рио де Жанеиро во Бразил. -Тоа е огромен успех на нас како ...

ПОВЕЌЕ

Пехчево одбројува ситно до фестивалот на дувачки оркестри

Печчево одбројува ситно до фестивалот на дувачки оркестри „Пехчево 2017“, фестивал кој се организира по повод патронот на градот „Павловден“. Општината и годинава направи организацијата на 7 издание на фестивалот да биде беспрекорна. Во соработка со ПС ОН Берово решен е проблемот околу потребните паркинг места, а сместени се и ...

ПОВЕЌЕ

Иницијативата „За заедничка Македонија” од Делчево со осуда за политичкото и физичкото насилство во државата

Претставници на иницијативата „За заедничка Македонија“ денес го осудија политичко и физичкото насилство кое се случува во државата. Тие денес апелираа на разум толеранција и висок граѓански капацитет за практикување на демократските вредности во државата. -Ги осудуваме сите оние политички фактори кои што сакаат да создадат непремостлив јаз на поделеност ...

ПОВЕЌЕ

Родољубива поезија во рамки на собирот „За заедничка Македонија“ во Делчево

Родољубиви песни, македонско роднокрајна поезија, многу емоции, љубов и заедништво. Вака изгледаше синоќешниот собир на граѓаните на Делчево кои како поддржувачи на иницијативата „За заедничка Македонија“ од  Делчево не отстапија од своите барања и уште еднаш кажаа категорично „НЕ“ за менување на уставниот поредок, за двојазичност, за дебата за важните ...

ПОВЕЌЕ

Граѓаните на Делчево сè поинформирани за своите права како потрошувачи

Здружението за заштита на правата на потрошувачите од Делчево во текот на изминатата година забележа поголема свест на граѓаните во однос на своите права кои ги имаат како потрошувачи. Ова се темели на фактот што се погласно е изразено несогласувањето како во делот на јавната потрошувачка така и во секојдневната комуникација меѓу граѓаните ...

ПОВЕЌЕ

Во Делчево продолжува протестниот марш за подршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Граѓаните на Делчево и денес масовно излегоа во рамки на граѓанските протести како дел од иницијативата „За заедничка Македонија“. Тие заедно со граѓаните на уште 30 градови во државата категорично кажаа „НЕ“ за менувањето на уставниот поредок на државата таков каков што македонскиот народ го има декларирано во минатото. -Од вечерашниот ...

ПОВЕЌЕ

Димитриев: Излезот од кризата е во предвремени парламентарни избори заедно со локалните

Зачувувањето на унитарноста на Република Македонија е единствено можна преку развивање на силно граѓанско и мултиетничко општество. Ова денес при посетата во Делчево го изјави премиерот Емил Димитриев кој исто така додаде дека решението за излез од кризата го гледа во предвремени паарламентарни избори заедно со локалните. -Првиот момент кој е важен ...

ПОВЕЌЕ
Free mockups