ДОМА / Најнови вести / Источен регион / Штипската клиничка болница се опреми со неврохируршки микроскоп

Штипската клиничка болница се опреми со неврохируршки микроскоп

Штипската Клиничка болница набави неврохируршки микроскоп, апарат кој во голема мера ќе ги олесни неврохируршките зафати. Се работи за донација од Универзитетска клиника за неврохирургија од Цирих, Швајцарија.

Невохируршкиот микроскоп е единствен од ваков тип во државата и е од реномираниот бренд Лајка. Штипската болница го доби како грант од клиниката за неврохирургија во Цирих, проект кој несебично го помогнаа професор Оливер Божинов од швајцарската клиника, кој е со штипско потекло и неврохирург Михаил Лазаров кој неколку месеци беше на едукација во клиниката во Цирих.

Објавено од Славица Величковска

ПОВЕЌЕ

Делчево денес се збогува со тричленото семејство кое вчера ги изгуби животите во тешката сообраќајна несреќа

Делчевчани не можат да ја сокријат тагата по трагичната загуба за Делчево која се случи ...

Free mockups